Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua am și eu o întrebare și o rugăminte, de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua am și eu o întrebare și o rugăminte, de 1 an de ...

Bună ziua am și eu o întrebare și o rugăminte, de 1 an de zile nu mai stau cu soțul, și nu am terminat cu divorțul, și acum tocmai ce am născut, o fetita, cu un alt bărbat, întrebarea mea este, se poate ca tatăl fetitei sa își treacă copila pe nume, sau ce trebuie sa fac. Va mulțumesc frumos.
Buna ziua, copilul nascut in timpul casatoriei are ca tata pe sotul mamei, divortul nefiind finalizat, sotul dvs. actual va fi tatal copilului, Dvs. sau sotul aveti posibilitatea de a face o actiune in tagada paternitatii in cadrul careia instanta va stabili adevaratul tata biologic. Aveti grija la termenele de prescriptie ale actiunii.
In functie de stadiul procesual al divortului, va trebui sa cereti si incredintarea minorului fie in procesul de divort, fie pe cale separata.
Doar prin instanta se va tagadui paternitatea copilului, nu se poate pe cale amiabila/notariala etc.
In certificatul de naștere al copilului o sa figureze ca tata fostul sot însă ulterior finalizării procesului se va elibera un nou certificat de nastere în care o sa figureze tatal biologic.
Promovați procesul imediat după naștere copilului, nu trebuie sa așteptați finalizarea divorțului.
Contactați un avocat sa va sprijine cu actele ca să nu pierdeți la fel se mult timp ca la divort.