Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... bunuri la comun
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

bunuri la comun

In conditiile in care mostenesti niste bunuri (imobiliare) impreuna cu alte persoane si aceste persoane refuza orice tranzactie,vindere sau propune preturi si conditii care nu sunt adecvate realitatii,tinand astfel blocate si altora bunurile sau drepturile...se poate face totusi ceva care sa-i "oblige" sa-ti elibereze sau sa-ti ofere posibilitatea de a beneficia dupa bunul plac de partea pe care o detii?
Mentionez ca e vorba de un apartament care nu poate fi vandut/ inchiriat /dispus doar pe jumatate.
Singura varianta legala este sa introduceti o actiune de partajare a bunurilor, astfel incat instanta sa stabileasca prin hotararea asupra cotei parte ce ii revine fiecarui coproprietar. Dupa iesirea din indiviziune veti putea vinde cota ce a revenit conform titlului de proprietate.
Andra Denise Dinca, Avocat
sistarea starii de indiviziune.... si veti plati si o taxa djudiciara de timbru de 3% din valoarea bunurilor
Puteti sa va vindeti cota dvs daca exista un certificat de mostenitor care arata care este aceasta cota.
Nu va poate obliga nimeni sa acceptati pretul celorlalti. Pur si simplu vindeti cota dvs unui tert care doreste acest lucru.
Sau mergeti in instanta si partajati
introduceti in instanta o actiune de iesire din indiviziune si intrucat un apartament nu este niciodata comod partajabil in natura, cel care va dori atribuirea lui va achita celorlalti cate o sulta in functie de cotele ce va revin fiecaruia; daca niciunul dintre mostenitori nu doreste atribuirea imobilului, atunci instanta va fixa un termen de cel mult 6 luni ptr. a va da posibilitatea sa il vindeti in buna intelegere, de comun acord; daca nu reusiti nici acest lucru, va fi vandut de un executor judecatoresc.
avocat Cristina Popescu
Multumesc pentru raspunsuri!