Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Concediu fara plata
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Concediu fara plata

Care este durata concediului fara plata de care poate beneficia un functionar public din administratia publica locale pentru rezolvare probleme personale ?
Codul muncii reglementeaza concediile fara plata pentru rezolvarea unor probleme personale la art. 148. Pentru acest gen de concedii fara plata, durata se stabileste prin contractul colectiv de munca sau prin regulament intern. Reglementarea acestor concedii o gasim si in Hotararea Guvernului nr. 250/1992 privind salariatii din administratia publica unde sunt prezentate cazurile in care se poate solicita concediu fara plata pentru probleme personale cu o durata de pana la 90 de zile. Aceste concedii se pot acorda pentru interese personale, altele decat cele prevazute in HG 250/1992, pe durate stabilite prin acordul partilor(art. 25), urmand ca pe durata acestor concedii fara plata persoanele respective sa-si pastreze calitatea de salariat(art. 26)
Va multumesc,
sarm07opr a scris:

Care este durata concediului fara plata de care poate beneficia un functionar public din administratia publica locale pentru rezolvare probleme personale ?

Legea nr.188/1999 prevede la art.95 urmatoarele :
Art. 95
(1) Raportul de serviciu se suspenda la initiativa functionarului public in urmatoarele situatii:
a) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, pana la implinirea varstei de 3 ani, in conditiile legii;
b) concediu pentru ingrijirea copilului bolnav in varsta de pana la 7 ani sau, in cazul copilului cu handicap pentru afectiunile intercurente, pana la implinirea varstei de 18 ani;
c) desfasurarea unei activitati in cadrul unor organisme sau institutii internationale, in alte situatii decat cele prevazute la art. 94 alin. (1) lit. c);
d) pentru participare la campania electorala;
e) pentru participarea la greva, in conditiile legii.
(2) Raportul de serviciu se poate suspenda la cererea motivata a functionarului public, pentru un interes personal legitim, in alte cazuri decat cele prevazute la alin. (1) si la art. 94 alin. (1), pe o perioada cuprinsa intre o luna si 3 ani.
....