Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Desfiintare PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Desfiintare PFA

Buna ziua. As dori sa aflu ce pasi trebuiesc urmati pentru desfiintarea PFA-ului , intrucat acesta nu a mai fost folosit de peste 1 an . Am uitat sa mentionez ca sunt din Bucuresti. M-ar interesa sa imi spuneti unde trebuie sa merg , cu ce acte .

Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Se depune cerere de radiere la Oficiul Registrului Comertului (formular nr. 5) la care se anexeaza certificatul de înregistrare. Cu actele eliberate de Registrul Comertului trebuie sa va prezentati la Administratia Finantelor Publice si sa platiti impozitul pe venit
Buna ziua. Si pe mine ma intereseaza acelasi subiect, al desfiintari unui PFA. As vrea sa stiu daca la finante(impreuna cu actele de la Registrul Comertului) trebuie duse si registrele, chitantierul...sau ele trebuie arhivate? Va trebui sa ma mai astept la un control dupa?

Multumesc anticipat.
Registrele si dosarele nu trebuiesc duse la finante. In mod normal trebuie sa va vina control de fond de la finanta.