Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... durata pensiei de urmas a copilului
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

durata pensiei de urmas a copilului

Daca un copil al carui tata este decedat si a beneficiat de pensie de urmas;a absolvit in vara aceasta o facultate la Universitatea Spiru Haret iar in tomana urmeaza sa isi continue studiile (abandonate) la Politehinca,mai poate beneficia in continuare de aceasta pensie?
Un copil poate beneficia de pensie de urmas pana la varsta de 18 ani sau daca urmeaza o facultate pana la absolvire acesteia. Pierde acest drept daca abandoneaza studiile sau daca mai urmeaza in continuare si o a doua facultate. Dar este doar o parere , nu pot sa va spun legile pe care se bazeaza aceasta parere.
Va beneficia de pensie de urmas pana la varsta de 26 de ani.

Ca urmare a aparitiei Ordinului MMFES nr.129/26.02.2008 pentru modificarea Normelor de aplicare a prevederilor Legii nr.19/2000, aprobate prin Ordinul MMSS nr.340/2001, acordarea pensiei de urmas conform prevederile art.66 lit.b) din Legea nr.19/2000, cu modificarile si completarile ulterioare, nu mai este conditionata de nivelul formei de invatamant frecventate, de tipul sau modul de organizare a acesteia, de numarul formelor de invatamant frecventate sau de absolvirea uneia sau a mai multora dintre acestea.
Sub incidenta noii reglementari, pensia de urmas se acorda copilului daca isi continua studiile intr-o forma de invatamant organizata potrivit legii, indiferent de nivelul acesteia, pana la terminarea studiilor, fara a depasi data la care copilul urmas implineste varsta de 26 de ani.
Cornel Vasile, Consilier juridic