Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... dreptul la munca
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

dreptul la munca

ma aflu in concediu de crestere si ingrijire copil si beneficiez de indemnizatie dar in urma diminuarii cu 15%nu prea mai fac fata cheltuielilor
As putea sa lucrez cu jumate de norma undeva dar fara sa-mi pierd indemnizatia?
Va multumesc anticipat pentru raspuns!
1. OUG 148/2005 spune:
Art.12...
(2) Plata indemnizatiei prevazute la art. 1 alin. (1), respectiv la art. 2, se suspenda incepand cu ziua urmatoare celei in care beneficiarul realizeaza venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare.

2. Deci nu se poate.