Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie pentru CCC si alte venituri
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie pentru CCC si alte venituri

buna seara...am si eu o intrebare .....daca sunt in concediu de maternitate si beneficiez de indemnizatia de crestere a copilului pot sa inchei un contract de prestari servicii fara sa pierd indemnizatia?
vargaviorela a scris:

buna seara...am si eu o intrebare .....daca sunt in concediu de maternitate si beneficiez de indemnizatia de crestere a copilului pot sa inchei un contract de prestari servicii fara sa pierd indemnizatia?

Orice venit impozabil realizat in perioada CCC duce la suspendarea platii acesteia , in conditiile in care copilul nu a implinit varsta de un an.... situatie valabila pentru persoanele ai caror copii s-au nascut incepand cu data de 1 ianuarie 2011

Pentru persoanele care sunt sub incidenta OUG nr.148/2005 , plata indemnizatiei prevazute se suspenda incepand cu ziua urmatoare celei in care beneficiarul realizeaza venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare.
Cornel Vasile, Consilier juridic