Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Donatii in timpul casatoriei
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Donatii in timpul casatoriei

Intrebarea mea este urmatoare:
-In timpul casatoriei primesti un bun prin donatie directa pe numele tau.In caz de divort acest bun poate fi impartit ca bun comun?
Astept un raspuns,va multumesc.
Bunurile primite prin donatie in timpul casatoriei sunt bunuri proprii ale sotului care le-a primit,cu exceptia cazului in care dispunatorul a prevazut ca acestea vor fi comune.Asadar,in caz de divort,bunul primit prin donatie nu va intra in masa partajabila.
Buna ziua !
Referitor la donatiile dintre soti, Codul civil prevede anumite reguli speciale derogatorii de la regulile generale aplicabile donatiilor. Cea mai importanta regula speciala (celelalte fiind subsecvente) vizeaza derogarea de la principiul irevocabilitatii donatiilor. Potrivit art.937 alin.l C.civ., "orice donatiune facuta intre soti in timpul maritagiului este revocabila". In consecinta, in ceea ce priveste contractul de donatie incheiat intre soti (deci in timpul casatoriei), poate avea ca obiect numai bunurile proprii ale sotului donator si care devin astfel bunuri proprii ale sotului donatar.
Cu stima !
Multumesc.Cred ca am formulat prea vag intrebarea.Nu este un bun donat de unul dintre soti,ci primit de unul dintre soti de la o alta persoana.
Asa cum v-am spus,acest bun este un bun propriu al sotului care l-a primit,cu exceptia aratata,deci nu va face obiectul partajului.
luiza2008, utilizator
Multumesc pentru raspuns.Dar daca in acest bun s-a investit ,lucru dovedit prin facturi pe numele unuia dintre soti,macar aceste investitii te pot ajuta la partaj?