Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... care instanta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

care instanta

care instanta solutioneaza conflictele de munca cel de la domicilul (localitatea)angajatului sau sediul agajatorului sau unde specifca agajatorul in decizia de concediere?
1.Conflictele de munca se judeca da Tribunalul din judetul in care isi are domiciliul (sediul) reclamantul.
2. In decizia de concediere trebuie sa scrie acelasi lucru, ca va puteti adresa Tribunalului din judetul in care aveti domiciliul.
potrivit art. 284 codul muncii, cererile privind litigiile de munca se adreseaza instantei competente ( tribunalul ) in a carei circumscriptie reclamantul isi are domiciliul sau, dupa caz, sediul.
avocat Cristina Popescu
Competenta in favoarea Tribunalului este data de art.2 alin.1 lit.c din Codul de procedura civila ... Codul muncii nu face referire la Tribunal.