Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Instanta competenta litigiu de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Instanta competenta litigiu de munca

Daca angajatorul este din Botosani, iar salariatul isi are domiciliul in Timisoara, care este instanta competenta sa judece un litigiu pe codul muncii?
Multumesc.
Tribunalul Botosani
Multumesc.
1. Codul muncii spune:
Art. 284 - (1) Judecarea conflictelor de muncă este de competenţa instanţelor stabilite conform Codului de procedură civilă.
(2) Cererile referitoare la cauzele prevăzute la alin. (1) se adresează instanţei competente în a cărei circumscripţie reclamantul îşi are domiciliul sau reşedinţa ori, după caz, sediul.

2. Asadar daca dvs. sunteti salariatul reclamant va adresati Tribunalului din Timis.
3. Daca reclamantul este angajatorul atunci acesta se adreseaza Tribunalului din Botosani.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
av.tonicadaniela a scris:

Tribunalul Botosani

Offf ... competenta teritoriala este exclusiva in cazul litigiilor de munca .. art.284 C.mun..
In speta, Tribunalul Timis este competent sa solutioneze un litigiu de munca.
Daca in decizia de concediere angajatorul nu v-a trecut in clar ca puteti contesta decizia in termen de 30 de zile la Tribunalul Timis, salariatul trebuie sa solicite instantei,prin contestarea deciziei de concediere, constatarea nulitatii absolute a acesteia.