Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... nu-mi acorda premiul castigat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

nu-mi acorda premiul castigat

buna ziua.
de curand am castigat un premiu la [EDITAT] care consta intr-un an de abonament gratuit.
m-am dus la sediul lor pentru a ridica premiul si surpriza, nu-mi pot acorda "premiul" (desi am fost instiintat pe email ca am castigat si apar in baza lor ca si castigator) pe baza faptului ca nu sunt din bucuresti.
intradeva, in regulament sa scrie la dreptul de PARTICIPARE - "sa fie persoane fizice rezidente in Bucuresti"
problema e alta. daca nu corespund conditiilor de PARTICIPARE de ce am participat ? si pe deasupra am mai si castigat.
nu mi se pare normal sa castig si sa-mi spuna ca nu am dreptul. m-au amagit degeaba. cu datele utilizatorilor de abonamente, puteau introduce in "urna" doar persoanele care corespundeau cu conditiile de participare.
au de dat vreo 90 de premii. ce se intampla daca toti cei 90 de castigori nu sunt din bucuresti ?
nu e corect. credeti ca as putea sa-i dau in judecata ? as avea vreo sansa ?
multumesc
ContSters20980, utilizator
Din punct e vedere juridic, nu cred...dar dvs. credeti ca merita?

Imi pare a fi un paradox: nu sunteti din Bucuresti, ati fost anuntat ca ati castigat un premiu constand intr-un abonament anual pe mijloacele de transport in comun din Bucuresti, insa/dar dvs. locuiti/traiti in alt oras... si daca presupunem (ipotetic) ca vi s-ar fi oferi premiul, ce ati face cu el?.....

Luati in calcul si varianta ca, ar putea exista in acest oras, o persoana care chiar are nevoie de acest premiu...si ganditi-va imaginar, ca ati donat acest premiu...acelei persoane...imi pare a fi un exercitiu mult mai bun, decat sa va imaginati...ca, juridic aveti dreptate si ca puteti obtine foloase de pe urma acestui fapt!

Ceea ce va imaginati dvs., imi pare a fi "vanare de vant", dar...este doar parerea mea, dvs. avand liberul arbitru la dispozitie si facand astfel cum considerati de cuviinta.:)
cermak gruianu a scris:

Imi pare a fi un paradox: nu sunteti din Bucuresti, ati fost anuntat ca ati castigat un premiu constand intr-un abonament anual pe mijloacele de transport in comun din Bucuresti, insa/dar dvs. locuiti/traiti in alt oras... si daca presupunem (ipotetic) ca vi s-ar fi oferi premiul, ce ati face cu el?.....

nu sunt din bucuresti dar lucrez in bucuresti, stau cu chirie in bucuresti. deci imi este folositor.

Luati in calcul si varianta ca, ar putea exista in acest oras, o persoana care chiar are nevoie de acest premiu...si ganditi-va imaginar, ca ati donat acest premiu...

asta am zis si eu, de ce m-au lasat sa particip daca un indeplinesc conditiile de PARTICIPARE ?

mi se pare o greseala din partea lor si trebuie trasi la raspundere. nu e corect asa ceva. si daca as avea in vreun fel dreptate, da, i-as da in judecata si le-as cere despagubiri. am fost amagita, m-au pus pe drumuri, am castigat un premiu la care nici n-ar fi trebuit sa particip? nu e corect.
bia99 a scris:

cermak gruianu a scris:

Imi pare a fi un paradox: nu sunteti din Bucuresti, ati fost anuntat ca ati castigat un premiu constand intr-un abonament anual pe mijloacele de transport in comun din Bucuresti, insa/dar dvs. locuiti/traiti in alt oras... si daca presupunem (ipotetic) ca vi s-ar fi oferi premiul, ce ati face cu el?.....

nu sunt din bucuresti dar lucrez in bucuresti, stau cu chirie in bucuresti. deci imi este folositor.

Luati in calcul si varianta ca, ar putea exista in acest oras, o persoana care chiar are nevoie de acest premiu...si ganditi-va imaginar, ca ati donat acest premiu...

asta am zis si eu, de ce m-au lasat sa particip daca un indeplinesc conditiile de PARTICIPARE ?

mi se pare o greseala din partea lor si trebuie trasi la raspundere. nu e corect asa ceva. si daca as avea in vreun fel dreptate, da, i-as da in judecata si le-as cere despagubiri. am fost amagita, m-au pus pe drumuri, am castigat un premiu la care nici n-ar fi trebuit sa particip? nu e corect.

:) Aveti si dvs. partea dvs. de adevar...ce sa mai zic?

Cititi Regulamentul de participare la acel concurs . Daca v-ati inscris la acest concurs, cunoscand ca doar persoanele cu domiciliul in Bucuresti, pot participa, atunci v-ati asumat din start un risc...sa zicem ca nu erati eligibila...Exista, este adevarat, disp. art.998-999 C.civ. insa...cred ca este vorba despre o eroare...

Organizatorii concursului, au fost de buna-credinta-sa zicem- si nu au verificat (probabil ca nici nu aveau cum sa faca acest lucru-este doar o ipoteza) indeplinirea acestei conditii, privind "domiciliul participantului" iar...participantul, cu/fara buna-credinta, nu a fost atent cand a citit conditiile participarii la concurs...

Adevarul este pe undeva...pe la mijloc...si daca va asumati riscul unor cheltuieli suplimentare (redactare actiune, taxa de timbru, timbru judiciar, onorariu reprezantare avocat vs. scutire cheltuieli judiciare...), puteti uza de dreptul dvs. de a avea acces la Justitie, in vederea solutionarii acestei probleme.

Bafta!
tocmai d-asta am postat aici, as vrea sa stiu daca am vreo sansa.
daca stati cu chirie in bucuresti, puteti pune o viza de flotant si astfel indepliniti conditiile de participare.
nu aveti nicio sansa cu o actiune in justitie impotriva lor, regulamentul de participare trebuia sa-l respectati