Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Proprietate nedisputata in partaj Cine are drept de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Proprietate nedisputata in partaj Cine are drept de proprietate

Vreau sa cumpar un imobil.Situatia este urmatoarea, proprietarul a obtinut locuinta prin cumparare in timpul casatoriei de la parintii lui. Dupa 7 ani de la cumparare a divortat.In timpul procesului de partaj nu a fost adusa in discutie aceasta proprietate sotia considerand ca este de drept a sotului. Nicaieri in actele de partaj nu apare vreo mentiune a acestei proprietati. Poate vinde sotul, aceasta proprietate de unul singur sau trebuie si incuvintarea fostei sotii sau a mostenitorilor legali(copii). Daca trebuie...se poate face printr-o declaratie notariala ceva?
proprietari ai casei sunt amandoi daca nu s-a facut partajul asupra bunului imobil.
Divortul si partajul s-a judecat la Calarasi.Sotul locuieste la 25 km de oras...banuiesc ca aici se va deschide procesul. Dar inca o data intreb...putem face apel la uzucapiunea de 10-20 ani...mai nou am aflat ca la momentul cumpararii imobilului sotii erau despartiti in fapt iar sotia nu a avut cunostinta de aceasta proprietate si de aceea nu s-a partajat.Mama sotului a contiuat sa locuiasca aici pana la moartea sa in 1989 adik la un an de la divortul sotilor.De la acest moment sotul a fost singurul care s-a ocupar de intretinerea,imbunatatirea locuintei.
Va multumesc din suflet pentru sfaturi!
ca sa uzucapez pe 10-20 se pp sa ai un just titlu putativ.
nu este cazul.
trebuie sa se partajeze sau sa vina amandoi la vanzare,