Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

testament

un cetatean american dispune printr-un testament dat in SUA in favoarea unui cetatean roman. nu are mostenitori rezervatari.
testamentul dat in SUA are valabilitate si in cazul dezbaterii succesiunii pentru imobilele din romania sau este necesara dispunerea printr-un nou testament autentific dat in fata notarului?
problema ca cel care lasa testamentul este cetatean american si nu are cetatenie romana
Daca testatorul a facut testament autentic dupa legile locului in care a fost redactat el trebuie apostilat. Fiind apostilat el isi produce efectele si in Romania.
Extras din LEGEA nr. 105 din 22 septembrie 1992 cu privire la reglementarea raporturilor de drept international privat

ART. 66
Mostenirea este supusa:
a) in ce priveste bunurile mobile, oriunde acestea s-ar afla, legii
nationale pe care persoana decedata o avea la data mortii;
b) in ce priveste bunurile imobile si fondul de comert, legii locului
unde fiecare din aceste bunuri este situat.
ART. 67
Legea aplicabila mostenirii stabileste indeosebi:
a) momentul deschiderii mostenirii;
b) persoanele cu vocatie de a mosteni;
c) calitatile cerute pentru a mosteni;
d) exercitarea posesiei asupra bunurilor ramase de la defunct;
e) conditiile si efectele optiunii succesorale;
f) intinderea obligatiei mostenitorilor de a suporta pasivul;
g) drepturile statului asupra succesiunii vacante.
ART. 68
Testatorul poate supune transmiterea prin mostenire a bunurilor sale
altei legi decit cea aratata in art. 66, fara a avea dreptul sa inlature
dispozitiile ei imperative.
Legea astfel aleasa se aplica situatiilor prevazute la art. 67.
Intocmirea, modificarea sau revocarea testamentului sint socotite
valabile daca actul respecta conditiile de forma aplicabile, fie la data cind
a fost intocmit, modificat sau revocat, fie la data decesului testatorului,
conform oricareia dintre legile urmatoare:
a) legea nationala a testatorului;
b) legea domiciliului acestuia;
c) legea locului unde actul a fost intocmit, modificat sau revocat;
d) legea situatiei imobilului ce formeaza obiectul testamentului;
e) legea instantei sau a organului care indeplineste procedura de
transmitere a bunurilor mostenite.

In opinia mea, este perfect valabil testamentul incheiat in SUA si nu trebuie un alt testament in fata unui notar roman.