Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... incredintare minor fara divort? posibil?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

incredintare minor fara divort? posibil?

doi soti desprtiti in fapt de doi ani.Copiii au ramas la el. Acesta doreste sa-i fie incredintati fara insa sa divorteze.Actiunea este promovata.
La ultimul termen de judecata, schimbandu-se completul, noul judecator pune in discutie o pb. Este vorba de incredintare sau stabilire domiciliu minor?
Voi ce parere aveti?
Incredintare minor ar fi temeiul legal principal, pentru ca stabilirea domiciliului minorului este o componenta accesorie a primei.
Cui i se incredinteaza minorul stabileste si domiciliul.
chiar daca parintii sunt casatoriti puteti cere si incredintarea copilului si plata pensiei alimentare. sunt multe cazuri in care unul dintre parinti, este ca si inexistent.
Da, asa este, insa este de preferat sa se stabileasca domiciliul.
Asa le place la instante...
Este mai usor...
Daca incearca pe incredintare ii poate respinge actiunea...

avocat Claudiu Lascoschi
incredintare tutela e obiectul cererii.
Incredintarea minorului trebuie ceruta pe cale de ordonanta presedintiala cu toate consecintele juridice care trebuie avute in vedere.
Ar trebui dovedita si urgenta...ceea ce ar fi cam dificil de dovedit...

avocat Claudiu Lascoschi