Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Lege ambigua privind CIC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Lege ambigua privind CIC

Nu inteleg:
se vorbeste, in situatia ideala, in ordine cronologica, succesiv, de:

- concediu pre-natal
- nastere copil
- concediu post-natal
- dupa care se intra in concediu de ingrijire a copilului (CIC)

Dupa logica mea, asta inseamna ca CIC nu include post-natalul.

Ceea ce inseamna ca eu ar trebui sa ma intorc la serviciu cand trec 2 ani de la prima zi a CIC-ului, nu cand trec 2 ani de la nasterea copilului, nu?

Mie asa mi se pare logic....

Insa... contabilul de la serviciu sustine ca CIC include si zilele de post-natal si ca trebuie sa ma intorc cand copilul implineste 2 ani.

Care varianta e buna? Cum calculez cand trebuie, legal, sa revin la serviciu?

Concediu pre - post natal este de 126 zile in total. Cele doua se pot compensa intre ele, in asa fel incat durata minima obligatorie a concediului postnatal (lauzie) sa fie de 42 zile calendaristice. Dupa expirarea acestora se intra in CIC. Reveniti la serviciu, in ziua imediat urmatoare cand implineste copilul 2 ani.
"Concediul de ingrijire copil pana la doi ani" - se termina la data la care copilul implineste 2 ani, deci trebuie sa reveniti la munca cu ziua urmatoare celei in care copilulul implineste 2 ani.
Multumesc pentru raspuns.