avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 714 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... incredintare minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

incredintare minor

Buna sant Dana si am o fetita in urma unui concubinaj dumnealui de la nasterea fetitei nu a contribuit cu nimic la cresterea si educarea fetei ; acum vreau so scot din tara deoarece mam casatorit si acolo sant stabilita oare fara acordul lui pot ?eu nu stiu momentan nimik de el sa ma ajute cineva daca vrea va multumesc
:sorry:
Cel mai recent răspuns: adelin088 , utilizator 16:31, 5 Septembrie 2010
Introduceti o actiune prin care sa solicitati incredintarea minorei. Numai astfel veti putea parasi tara impreuna cu fetita........
Sau, cautandu-l pe tatal acesteia sa va dea acordul, printr-o declaratie data in fata notarului...
intr-adevar, formulati o actiune privind incredintarea fetitei si stabilirea unei pensii de intretinere in favoarea acesteia; altfel, sunteti obligata sa-i solicitati acordul printr-o declaratie autentica data in fata notarului.
avocat Cristina Popescu
legal ar fi sa chemati in instanta tatal copilului si sa solicitati instantei incredintarea tutelei minorului.
da lam cautat momentan se afla in penintenciar de cativa ani bunii zice ca nare acte si ca fara el eu nu pot sa scot fata din tara#-o

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acte necesare pt calatoria minorului flr_florentina flr_florentina buna ziua,am o intrebare sotul meu are o fetita din prima casatorie care este la mama ei ele locuind in italia,sotul meu vrea sa aduca fetita in tara pe ... (vezi toată discuția)
Plecare cu minor in spania katya85 katya85 buna ziua.as avea si eu o problema si as dori sa ma invatati unele lucruri.am o prietena necasatorita care are o fetita de 3 ani.ar vrea sa o ia cu ea in ... (vezi toată discuția)
Drepturi asupra copilului cocancl cocancl Buna, Recent eu si sotia mea ne-am despartit, ea avea un copil dintr-o alta casatorie, care a fost trecut ulterior pe numele meu, nu a fost adoptie inca, ... (vezi toată discuția)