Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... acte necesare pt calatoria minorului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

acte necesare pt calatoria minorului

buna ziua,am o intrebare sotul meu are o fetita din prima casatorie care este la mama ei ele locuind in italia,sotul meu vrea sa aduca fetita in tara pe perioada vacantei intrebarea mea este ce acte sant necesare sa ii faca mama ca tatal sa o poata lua cu avionul din italia si sa vina cu ea in tara,mentionez ca fetita are 13 ani.multumesc.
Fata trebuie sa aibe pasaport eliberat in tara.
Apoi acord scris la notar ca incredinteaza si incuviinteaza pe o anumita perioada fata catre tata .
Daca minora calatoreste impreuna cu unul dintre parinti este necesara o declaratie a celuilalt parinte (autentificata la consulat sau la notar, dar in acest caz cu apostila) din care sa rezulte acordul acestuia cu privire la efectuarea calatoriei, statul (statele) de destinatie precum si cu privire la perioada acesteia.

[ link extern ]
Daca doar vine din Italia in Romania, nu ii trebuie fetitei decat pasaportul.
Acordul mamei va fi necesar la iesirea din Romania, daca tatal va duce fetita inapoi in Italia la mama ei.
mama fetei va veni si ea in romania si vor pleca impreuna inapoi,dar tatal ca sa poata pleca cu ea din aeroport ii trebuie si apostila in afara de pasaport?
In cazul dat nu este necesar decat pasaportul minorei pentru calatoria din Italia in Romania, iar la calatoria din Romania in Italia, daca pleaca impreuna cu ambii parinti, de asemenea este suficient doar pasaportul.