Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partajul
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partajul

as vrea sa ma informati daca am o garsoniera care am dobandito inainte de casatorie si este si mostenire se imparte la partaj?si daca nu nici daca am cu sotia 13 ani de casatorie?cat costa o actiune de partaj?
si daca introduce actiunea de divort sotia cine trebuie sa plateasca taxele de partaj
Aceasta garsoniera este bunul dvs. propriu (fiind dobandit prin mostenire) si nu se imparte cu sotia.
Cel care contesta valoarea plateste taxa de timbru la valoare. Nu va putem spune cat costa un partaj, depinde si de avocat si de dv. Poate gasiti un avocat scump care va obtine insa o cota mai mare la partaj si atunci, per ansamblu, iesiti mai bine. Sau se poate intampla si invers. Mai sunt si alte variante.

Sfat: vorbiti cu un avocat, costa foarte putin (in comparatie cu ceea ce ati putea pierde) o consultatie juridica.