Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... taxa succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

taxa succesiune

Buna ziua,as vrea sa intreb cat anume dintr-un apartament de 3 camere mostenesc in calitate de unic mostenitor dupa decesul tatalui meu.Acum sunt co proprietar impreuna cu mama mea care a mostenit si ea o cota de(cat ea, cat eu) prin decesul sotul ei,tatal meu.
Pentru succesiune,dupa ce va deceda si mama mea ce trebuie sa fac si cat ma costa? va trebui sa platesc taxa de succesiune doar pe partea mea de casa sau pe valoarea intregului imobil si cat ar fi taxele si ce acte trebuie.
Ar fi mai ieftin sa fac acte de vanzare cumparare de acum sau sa fac dupa decesul mamei?
Multumesc
buna seara!
daca imobilul a fost dobanditt de catre parintii dvs ca bun comun in timpul casatoriei atunci cotele sunt:
-sotia 5/8
-descendentul 3/8.
cele mai mici taxe sunt la succesiune.
dar va sfatuiesc sa dezbateti succesiunea tatalui pe cale de instanta, si totodata sa facetti si un act de partaj cu mama dvs, act prin care dvs sa va revine intregul imobil.
va recomand calduros aceasta cale, mai ales dc va intelegeti cu mama dvs.
caz in care depuneti o tranzactie la I termen.
Dar daca pur si simplu astept pana la decesul mamei ce se va intampla apoi si ce pasi urmez?de ce trebuie sa rezolv pe cale de instanta?nu mai sunt alti mostenitori.cam la cat se ridica aceasta succesiune?multumesc.
Si as mai avea o intrebare.Prin casatorie ce drepturi am ,ce pot pretinde daca ar interveni o despartire si daca am un copil?exista un timp de 5 ani sau nu ca sa pot beneficia de bunurile sotului?casa ar putea sa imi ramana chiar daca nu am facut-o impreuna sau ramane doar la copil?la partaj ce pot primi?
Avocati iti recomanda intodeauna instanta .Nu ai nevoie de instanta sucesiunea se face la notar .Mostenirea nu se imparte in caz de divort vei fi unic proprietar.Pentru partea mamei se va face din nou succesiune in caz de deces.Cel mai bine ar fi ca mama ta sa renunte la partea ei din mostenire in favoarea ta iar tu sai dai drept de uzufrut viager(drept de a locui pe viata in imobil)Asta ca sa nu creada ca in caz de ceva o vei scoate afara din imobil.
Multumesc mult.