Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... intabulare
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

intabulare

se poate intabula un apartament daca sunt in proces cu asociatia de proprietari pt.plata penalitatilot ? ma poate lamuri cineva? multumesc si o seara buna
da, se poate intabula.. nu are nici o legatura..v edeti ca a aparut o lege care va scuteste de plata penalitatilor daca sunteti cu datoria la zi
pentru intabulare va sunt necesare urmatoarele acte:
- Actele de proprietate ale imobilului (Contract de Vanzare-Cumparare, Proces verbal de Predare-Primire in cazul in care imobilul a fost cumparat de la stat, Sentinta Civila, Certificat de Mostenitor,etc.) - in doua copii din care una legalizata;
- Certificat Fiscal , cu specificatia pentru Cadastru si Intabulare obtinut de la Administratia Financiara - in original;
- Acte de indentitate ale proprietarului/proprietarilor - in doua copii (xerox);
- Cerere tip completata si semnata de proprietar – pusa la dispozitie de expert cadastru;
- Declaratie privind limitele proprietatii pentru care se executa dosarul de cadastru si intabulare – pusa la dispozitie de expert cadastru;
- Cerere de inregistrare in Cartea Funciara- pusa la dispozitie de expert cadastru.

Deci, nu aveti nevoie de nici un fel de acte de la asociatie.
Trebuie sa fiti la zi cu datoriile fata de asociatie numai in cazul in care doriti sa vindeti apartamentul.
Darie Tudor, utilizator
multumesc .dar in cazul acesta eu vreau sa vand apartamentul .pot beneficia de acea lege sau trebuie sa astept sentinta civila?
Despre ce lege intrebati?
petru.jitaru a scris:

multumesc .dar in cazul acesta eu vreau sa vand apartamentul .pot beneficia de acea lege sau trebuie sa astept sentinta civila?

Pentru a vinde apartamentul aveti nevoie de o adeverinta din partea asociatiei ca nu aveti datorii fata de ea. Sau achitati penalitatile ori asteptati decizia instantei.

Nota: Daca apartamentul nu este intabulat pe dvs., nu il puteti vinde, in mod legal.