avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 822 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... intabulare teren si constructie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

intabulare teren si constructie

Stiti cumva care sunt pasii ce trebuie urmati si documentele necesare pentru a intabula o constructie si pentru a plati impozit pe ea. Care sunt institutiile la care trebuie sa ma adresez? Multumesc mult.
Cel mai recent răspuns: Nicolaie Ciobotaru , Consultant resurse umane 11:01, 21 August 2008
Acte necesare pentru intabulare

Pentru realizarea documentatiei de cadastru si intabulare aveti nevoie de urmatoarele acte:

* Actele de proprietate ale imobilului (Contract de Vanzare-Cumparare, Proces verbal de Predare-Primire in cazul in care imobilul a fost cumparat de la stat, Sentinta Civila, Certificat de Mostenitor, Act de donatie,etc.) - in doua copii din care una legalizata.;
* Certificat Fiscal pentru Cadastru si Intabulare obtinut de la Administratia Financiara;
* Acte de indentitate ale proprietarului/proprietarilor - in doua copii;
* Cerere tip completata si semnata de proprietar - pusa la dispozitie de expertul autorizat;

Intabulare casa si apartamente
Realizare cadastru si intabulare

* Declaratie privind limitele proprietatii pentru care se executa masuratorile - data de expertul autoriza al unei firme de cadastru ;
* Cerere de inregistrare in Cartea Funciara -

Dupa eliberarea Cartii funciare mergeti cu ea la pimarie sa o inregistreze si sa va calculeze impozitul pe care il datorati.


Sunt mai multe intitutii implicate.

Puteti parcurge itinerariul singur (exceptie fiind limitele de proprietate stabilite de expert ) sau apeland la o firma.

Daca aveti timp si nu aveti bani mergeti pe cont propriu.

Dac nu aveti timp si aveti bani angajati o firma.

Daca nu aveti nici timp , nici bani e mai complicat.
Ultima modificare: Joi, 21 August 2008
Nicolaie Ciobotaru, Consultant resurse umane

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Iesirea din indiviziune lorma lorma Buna ziua,am si eu o intrebare......Suntem 4 mostenitori pe un teren agricol,titlul de propietate original se afla la un unchi de al meu.Eu am spus ca ma ocup ... (vezi toată discuția)
Efectuare cadastru mars0212 mars0212 Vreau sa fac si eu cadstrul pentru o cladire nou construita. Am inteles ca trebuie sa ma adresez catre o persoana autorizata. Ce vreau sa va intreb este cam ... (vezi toată discuția)
Intabulare: procedura de urmat adysza adysza Ce trebuie sa fac ca sa pot intabula pamantu pe care este construita casa si gradina si unde trebuie sa ma adresez? (vezi toată discuția)