Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... batut de politie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

batut de politie

buna-ziua.as vrea sa imi dati un sfat cu privire la o problema a unui prieten.duminica seara acesta a fost oprit de un echipaj de politie pe strada pentru ca avea o sticla de bere in mana.politisti i-au cerut sa arunce sticla de bere si cand acest a refuzat i-au pus catuse si l-au dus la sectie unde incatusat a fost batut timp de 20 de minute cu pumni si picioare de 2 politisti iar 4 erau martori.l-au obligat sa semneze amenda prin bataie apoi l-au trimis acasa.ce poate face in acest caz?care sunt drepturile lui?va multumesc!
nu exista asa ceva, prietenul dvs nu v-a dezvaluit realul motiv pentru care a fost oprit de echipajul de politie si apoi dus la sectie.
nu a fost oprit pentru faptul ca mergea cu o sticla de bere in mana ci probabil ca era turmentat si facea ceva galagie. altfel nu se justifica. asta este clar. cred ca v-a ascuns realul motiv.
dar...sub nici o forma nu se justifica sa fi batut , indiferent de ce faci. in aceste conditii trebuie sa se duca la IML sa-si scoata certificat medicolegal, apoi sa depuna plangere la parchet si la ijp impotriva politistilor.
nu facea galagie.mergea pe strada cu un prieten care este martor ca nu facea galagie