Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... caracter ocazional/caracter repetitiv
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

caracter ocazional/caracter repetitiv

Buna ziua,
Va rog sa ma lamuriti si pe mine cum se face delimitarea stricta intre veniturile de natura profesionala cu caracter ocazional si cele cu caracter repetitiv (lunar, trimestrial, semestrial)
Eu inteleg astfel: daca lunar obtii venituri datorezi, daca la trei luni obtii venituri datorezi, daca la 6 luni obtii datorezi. Nu datorezi, fiind ocazional, daca obtii un venit la an.
ocazional=1/an???? presupun ca tot ocazional este si de 2-3 ori pe an (ian, martie si oct. sa zicem) . Unde este definit acest ocazional?