Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general definire venituri ocazionale pfa
Discuție deschisă în Contabilitate în general

definire venituri ocazionale pfa

Va rog sa-mi spuneti ce se intelege prin venituri ocazionale la o pfa cu activitate independenta ,si care este si angajat cu cim?
Dupa parerea mea, pana la aparitia unei definitii clare, puteti incadra in categoria veniturilor ocazionale acele venituri pe care le obtineti .... o singura data in decurs de un an.
Este cel putin bulversant... citez din DEX:
anual: care are loc o dată pe an;
ocazional:care are loc cu prilejul unui anumit eveniment. 2. care se iveste întâmplător
NU poate fi 1 data pe an, pentru ca ar fi anual... Ocazional (pana la urma) poate fi si de mai multe ori pe an, pentru ca "evenimentele" pot sa apara pe neasteptate. Dupa ce ne ghidam cand interpretam aceasta sintagma??
Parere personala in contextul OUG 58:
Activitatea ocazionala presupune desfasurarea unei activitati profesionale fara o anumita periodiocitate si daca interpretam in continuare putem considera ca veniturile obtinute din activitati ocazionale se obtin concret dintr-o activitate secundara, avand si calitatea de angajat in acelasi timp.
Se pare ca nu se platesc contributiile pentru aceste venituri, dupa cum reiese din articolul de aici: [ link extern ]
Ocazional adj. v. întâmplător
Periodicitate s.f. Caracterul a ceea ce este periodic; revenire, repetare periodică a unui fenomen, a unei acțiuni
L.C.
"Datoraţi CAS numai dacă realizaţi un venit repetitiv, lunar, trimestrial, semestrial", spune in articolul la care faceti referire. Si atunci, daca am o factura emisa in ianuarie si alta abia in iulie, asta ce inseamna: semestrial sau ocazional?