Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva-ul la factirile de prestari servicii
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva-ul la factirile de prestari servicii

am o firma neplatitoare de tva si lucrez in exploatare forestiera,am luat o prestare de servicii ca sa le scot 100 mc de de lemne din padure.a trebuit sa le tai factura pe 4500 ron din care 700 tva si 3800 banii mei. ocolu silvic mia dat banii astia pentru consum adica motorina,benzina,ulei,lante la drujbe si pile.eu cand leam cumparat am platit odata tva-ul pt ele mai dau si cei 700 ron?
ady880821, utilizator
Daca inca sunteti neplatitor de TVA (n-ati depasit pragul de 35000 EUR/an sau n-ati optat pt platitor), nu trebuie sa facturati cu TVA si nici nu deduceti TVA pt achizitii.
Anulati factura (cereti originalul) si re-emiteti-o corect.

Succes!