avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 879 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... drepturi salariale incheiere contract conf.CM art.65 ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

drepturi salariale incheiere contract conf.CM art.65 alin.1

Buna ziua,

Avem un angajat caruia i se incheie contractul de munca conf.CM art.65 alin.1.

Referitor la plata zilelor de concediu aferente 2010 neefectuate:
1.Conf. Contract colectiv de munca la nivel national 2007-2010 avem:
Art. 56. - (1) Salariatii au dreptul in fiecare an calendaristic la un concediu de odihna platit, de minimum 21 de zile lucratoare.
2. Conf. CM actualizat ianuarie 2010 avem la Cap.3 sectiunea 1 art.141 pct.4 Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca.
Nu am gasit nimic relevant nici in Legea 76/2002 reactualizata.

Intrebare:
Daca din totalul de 21 zile de CO/2010 s-au efectuat 2 zile, pe ultimul stat de plata este corecta plata diferentei de zile CO neefectuate, respectiv 21zile/12luni*8,5 luni? Sau trebuiesc platite toate cele 19 zile neefectuate (persoana respectiva va beneficia de ajutor de somaj dupa incheierea contractului de munca).

Multumesc
Cel mai recent răspuns: marylero , utilizator 18:01, 31 August 2010
Se plateste diferenta pentru zilele de CO neefectuate aferente perioadei lucrate ... se platea cele 19 zile numai daca lucra intreg anul 2010.
Asa stiam si eu.
Numai ca, salariatul sustine contrariul.
Am vrut sa ma conving ca nu-i incalc drepturile salariale (cu toate ca am verificat legislatia in vigoare, trebuia sa ma asigur ca n-am omis nimic).

Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am dreptul la concediu de odihna? karla_adz karla_adz M-am angajat pe 19 noiembrie 2008 la o firma....am dreptul la concediu de odihna aferent perioadei lucrate pana la sfarsitul anului ( 31.12.2008) ? si daca da ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna leopoldina leopoldina Buna dimineata, Am o intrebare in ceea ce priveste concediul de odihna: am un angajat care in anul 2009 nu si-a luat tot concediul de odihna, iar in 2010 va ... (vezi toată discuția)
Zile de concediu platit IRINA86RO IRINA86RO Buna ziua, Am o nelamurire in legatura cu zile de concediu platit cuvenite.Am un salariat ca si-a dat demisia pe 15 iunie si nu stiu la cate zile de concediu ... (vezi toată discuția)