Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... drepturi salariale incheiere contract conf.CM art.65 ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

drepturi salariale incheiere contract conf.CM art.65 alin.1

Buna ziua,

Avem un angajat caruia i se incheie contractul de munca conf.CM art.65 alin.1.

Referitor la plata zilelor de concediu aferente 2010 neefectuate:
1.Conf. Contract colectiv de munca la nivel national 2007-2010 avem:
Art. 56. - (1) Salariatii au dreptul in fiecare an calendaristic la un concediu de odihna platit, de minimum 21 de zile lucratoare.
2. Conf. CM actualizat ianuarie 2010 avem la Cap.3 sectiunea 1 art.141 pct.4 Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca.
Nu am gasit nimic relevant nici in Legea 76/2002 reactualizata.

Intrebare:
Daca din totalul de 21 zile de CO/2010 s-au efectuat 2 zile, pe ultimul stat de plata este corecta plata diferentei de zile CO neefectuate, respectiv 21zile/12luni*8,5 luni? Sau trebuiesc platite toate cele 19 zile neefectuate (persoana respectiva va beneficia de ajutor de somaj dupa incheierea contractului de munca).

Multumesc
Se plateste diferenta pentru zilele de CO neefectuate aferente perioadei lucrate ... se platea cele 19 zile numai daca lucra intreg anul 2010.
Asa stiam si eu.
Numai ca, salariatul sustine contrariul.
Am vrut sa ma conving ca nu-i incalc drepturile salariale (cu toate ca am verificat legislatia in vigoare, trebuia sa ma asigur ca n-am omis nimic).

Multumesc.