Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general compensare concediu neefectuat
Discuție deschisă în Contabilitate în general

compensare concediu neefectuat

- Concediul de odihna neefectuat pana la data intrarii in concediu pentru crestere si ingrijire copil pana la 2 ani se compenseaza in bani??
Care este forma legala de compensare a concediului neefectuat in cazul suspendarii contractului pentru perioada concediului de crestere si ingrijire copil ?
multumesc,
concediu de odihna neefectuat pana la data intrarii in concediu pentru crestere a copilului in varsta de pana la 2 ani se compenseaza in bani, deoarece contractul individual de munca se suspenda pentru perioada de 2 ani.
Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este posibila doar la incetarea contractului de munca nu si la suspendarea contractului. Veti putea efectua concediul de odihna la care aveti dreptul dupa revenirea din concediul de crestere copil.
puteti argumenta, va rog, cu legi din codul muncii sau alta parte aceasta situatie?Evident ca angajatorul (statul evident) refuza acordarea concediului neefectuat inainte de intrare in CIC