Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... sunt probe sau nu
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

sunt probe sau nu

Organe ale D.N.A utilizeaza forte ale jandrmerieii la o octivitate de " flgrant" pe data de 10... dar adresa (prin fax) de solicitare a unitati de jandarmi este pe data de 11.. este proba cum si in ce fel se poate anula....De ce ?
Banii utilizati de D.N.A. au fost ridicati la data de 10 in jurul orelor 10 iar alimentarea acelui cont a fost facuta in aceiasi zi dar la orele 17 este corect ...proba sau nu ...De ce ?
Filmarile stradale nu cele ale insitutiei D.N.A. sun probe sau nu...De ce ?
O declaratie data in fata notarului de catre o persoana poate fi folosita ca proba in instanta la recurs I.C.C. este proba sau nu ( persoana a fost solicitata ca martor pe fond dar nu a fost acceptata )...De ce ?
Ceea ce scriu e in sensul ca userul doreste sa “scoata” pe cel / cei prinsi in flagrant… si cred ca nu va putea bazandu-se pe chestiunile expuse…

@elacristinika-iasi a scris:
Organe ale D.N.A utilizeaza forte ale jandarmerieii la o activitate de " flagrant" pe data de 10... dar adresa (prin fax) de solicitare a unitati de jandarmi este pe data de 11.. este proba cum si in ce fel se poate anula....De ce ?

Poate fi proba care… sa nu dovedeasca nimic. Actiunea nu s-a planuit de pe o zi pe alta (s-au intalnit sefii, au discutat la telefon) – au trimis adresa mai tarziu (o fi gresit o… secretara… motive se gasesc – si nu cred ca le-ati putea combate declaratiile)

@elacristinika-iasi a scris:
Banii utilizati de D.N.A. au fost ridicati la data de 10 in jurul orelor 10 iar alimentarea acelui cont a fost facuta in aceiasi zi dar la orele 17 este corect ...proba sau nu ...De ce ?

Puteti dovedi ca in acel cont nu erau bani la ora 10? Desi nu e relevant neaparat daca au fost sau nu bani in cont…

@elacristinika-iasi a scris:
Filmarile stradale nu cele ale insitutiei D.N.A. sun probe sau nu...De ce ?

Ar putea fi probe daca se dovedeste utilitatea (si autenticitatea) lor si prezentarea acestora ar schimba radical situatia…

@elacristinika-iasi a scris:
O declaratie data in fata notarului de catre o persoana poate fi folosita ca proba in instanta la recurs I.C.C. este proba sau nu ( persoana a fost solicitata ca martor pe fond dar nu a fost acceptata )...De ce ?

Daca persoana nu a fost acceptata ca martor de ce ar fi acceptata declaratia sa?
Activitatea de "flagrant" a fost prost facuta nu au fost sau poate au fost capcanati banii ...nu se stie! ...deoarece nu sau rdicate urme de la persoana cercetata si nici nu sa folosit lampa !!
Bani asupra lui "X" nu au fost gasiti ci pe asfaltdar nu sunt probe idubitabile ca ar fi abandonati de "X"...nimic filmat ci presupuneri...se vede aruncrea unei pungi pe fereastra unui autoturism dar nimeni nu confirma dintre martori ca de la "X " provin banii...nici "X' Nu stie de acesti bani....
Banii au fost gasiti pe asfalt nu asupra lui "X" nimeni nu confirma dintre martori ca din masina lui "X" a fost aruncati bani sau vreo punga decat presupuneri din declaratiile denuntatorului care era in conflict cu legea si o inregistrare a camerelor de supraveghere stradala...nu apare nimic clar din inregistrari ...nu se vede decat ca se arunca o ceva ...o punga (sar parea) in trafic dar nu se poate stabili daca din acea masina sau punga provineau bani sau au fost "plantati" de alte persoane... la activitatea de flagrant nu sau ridicat amprente cu sau fara lampa de la "X" sau alte persoane si obecte... nu sa facut perchezitie corporala...
Martorul este cel ce poate sau putea sa arate ca in apropierea orei " H" cel acuzat sa pus in miscare cu alte doua pesoane catre punctul "Y" ...deoarece instanta a considerat ca cele doua persoane sunt subective in declarati lucru neadevarat !!!
@elacristinika-iasi a scris:
nu se vede decat ca se arunca o ceva

“Teoria” spune ca trebuie sa se dovedeasca ce era in punga respectiva (adica, daca era ceea ce sustin politistii) – mai mult decat sa se dovedeasca daca a fost sau nu aruncata din masina “urmaritului”… E cam greu de dovedit asa ceva… Cei care au organizat flagrantul vor avea – din pacate – mai multa credibilitate…

@elacristinika-iasi a scris:
instanta a considerat ca cele doua persoane sunt subective in declarati lucru neadevarat !!!

Daca persoanele in cauza sunt “apropiati” ai “urmaritului” se poate presupune – si pe buna dreptate, as zice – ca declaratiile sunt subiective. Daca persoanele sunt “perfect” straine de cei direct implicati lucrurile ar trebui sa stea altfel.

Cat priveste “procedura” urmata de cei care au “pregatit” flagrantul… “Inadvertentele” le pot motiva cum ca au vrut sa fie siguri ca nu se va afla despre data organizarii acestui flagrant…

Cred ca una dintre solutii ar fi sa insistati pe ideea ca in punga ar fi putut fi orice… Iar daca din inregistrarile camerelor de filmat stradale nu reiese clar din ce masina a fost aruncata punga ar putea fi un “punct” in plus…

Partea rea este ca “oamenii legii” vor face tot ceea ce le sta in putinta pentru a dovedi ca au dreptate…
Sau, poate, ar trebui sa insistati pe ideea ca denuntatorul a dorit sa scape de… rigorile legii (era sa scriu rigolele legii)…