Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozitare
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozitare

Buna ziua
Am o intrebare punctuala asupre impozitarii: Sotul meu ,pensionar detine impreuna cu mine un apartament pe care vrem sa il inchiriem! Contractul urmeaza sa se faca pe numele sau.Pensia sa este de 1050 lei. Doreste sa inchiriem cu 200 lei?luna apartamentul! Cum si cat ar trebui sa plateasca impozit. Trebuie sa depuna declaratie fiscala la sfarsit de an? Multumesc anticipat
Contractul de inchiriere trebuie inregistrat la Administratia Finantelor de care apartineti in vederea luarii in evidenta in termen de 15 zile de la semnare.
Veniturile din chirii se impoziteaza cu 16% dupa aplicarea cotei de 25% din venitul brut astfel:
200- 200*25%= 150*16%=24 ron impozit pe chirii lunar
Plata se face trimestrial.
La inceputul anului viitor se depune o declaratie de venit global in vederea eventualelor diferente de calcul al impozitului.
Va recomand inregistrarea contractului de inchiriere la valoare reala pentru a fi protejati de eventualele neintelegeri cu chiriasul, inregistrarea contractului la Administratia de Bloc si la Sectia de Politie de care aparine imobilul.
Multumesc pentru lamurire,dar va mai rog ceva. Declaratia de venit global se refra numai la sotul meu sau si la mine fiind coproprietari? Multumesc
Declaratia pe numele celui care a incheiat Contractul de Inchiriere.