Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Mediere, sediul materiei
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Mediere, sediul materiei

De unde sa ma documentez despre mediere? Este medierea deja o practica, in Romania?
Se poate trai din asta?
Uitati-va pe site-ul consiliului de mediere, aveti acolo legislatia si tot ce v-ar mai putea interesa.
Se incearca sa devina o practica, da.
Daca se poate trai ori nu din asta, va pot raspunde colegii care fac mediere.
Legea 192/2006 privind medierea si organizarea activitatii de mediator este primul cadru legal privind medierea in tara noastra.
Pe diferite site-uri ex: [ link extern ] /
Irinel Antoniu a scris:

De unde sa ma documentez despre mediere? Este medierea deja o practica, in Romania?
Se poate trai din asta?

Colegii de pe site deja v- au dat coordonatele privind documentarea despre mediere!

Din 2006 se incearca promovarea medierii, ca o alternativa la justitie, in vederea solutionarii conflictelor pe cale amiabila. In ultimul timp s- au facut pasi importanti in acest sens.!
Se practica, dar nu a ajuns inca la nivelul de a fi considerata o practica in Romania.
In prezent, exercitarea profesiei de mediator iti aduce mai mult satisfactii morale, profesionale, decat beneficii financiare. Nu, nu se poate trai doar din mediere, cu mici si foarte rare exceptii!