Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... cerere daune pt risc transmitere boli venerice
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

cerere daune pt risc transmitere boli venerice

incerc sa fiu cit mai succinta:

un cuplu casatorit de 2-3 ani se straduiesc sa aiba un copil.El refuza sa faca analize medicale specifice,iar cind reuseste sotia sa-l convinga sa se duca la medic afla ca are o boala venerica( care de-a lungul anilor a devenit cronica,deoarece nu a fost tratata corespunzator).Analizele medicale sint repetate la ambii parteneri,sotia iese OK,sotul nu.
Intre timp se produce un divort intre cei 2,iar sotia vrea sa-l dea in judecata pentru acesta( boala putea fi transmisa) si sa-i ceara despagubiri.
Are sanse de reusita sotia?
Mentionez ca analizele medicale se afla in posesia sotiei.
Online
daca nu face dovada intentiei, adica ca a inbolnavit-o intentionat nu are nici un castig