Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... CE POT SA FAC?-imbolnavire cu buna stiinta a ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

CE POT SA FAC?-imbolnavire cu buna stiinta a partenerului

Mesaj:Buna ziua. Numele meu este Mihalcea Andy si am 39 de ani.In primul rand as vrea sa mentionez ca am o fetita de 7 ani ce in urma despartiri de fosta sotie am obtinut custodia copilului. Este viata mea copilul si mi-am dorit enorm sa-mi refac viata cu o alta femeie unde cuvintele dragoste respect intelegere comunicare incredere sa-si aiba locul zilnic in casa noastra. Asa am cunoscut-o pe Nicoleta din Pitesti. La inceput totul a decurs normal inceperi unei rel. Fetita atasanduse foarte mult de ea.Am cunoscut-o in luna februarie. Mi-a spus ca nu e divortata inca. dupa 3 luni am aflat ca inca locuieste cu sotul ei.Mi-a explicat ca inca locuiesc impreuna dar de un an jumate nu au nimic in comun si ca divortul se va pronunta cat de curand.Pe parcursul relatiei am descoperit ca avea in zona genitala niste negi ia explicandu-mi ca asa cum are pe corp asa are si acolo. Tinind cont ca lucreaza ca Asistent Comercial la unul din dileri Dacia din Pitesti am luat in considerare ca nu ma minte. In luna iunie am descoperit cu stupoare ca acei negi se tot inmultesc in acea zona si am inceput sa caut pe net despre asta. Am descoperit cu stupoare ca este defapt o boala numita HPV. Aceasta boala odata dobandita nu mai scapi de ea, la femei existand riscul de a face cancer uterin, iar barbati sunt purtatori si ei pot avea efecte secundare. Mentionez ca pt aceasta boala nu exista tratament definitiv. Nu se cunosc prea multe despre aceasta boala. Tot ce stiu este ca sunt 100 de tulpini.Am mers impreuna la doctor impreuna in luna iunie. doctorul dandui tratament aplicat cu condyline si spunandui dupa 3 luni sa revina la control cu testul HPV facut pt a vedea ce tulpina este. De atunci tot ce stiu este ca si eu sunt infectat. In luna august am fost impreuna in concediu. Aici am avut primele momente tensionate intre noi intreband-o de divort a sarit in sus si mi-a spus ca nu ma priveste divortul ei cat nici de boala. raspunsul a fost "" E ASTA E DACA NE DESPARTIM TU O SA IMBOLNAVESTI PE ALTA SI EU PE ALTUL"" Venind de acolo am incercat sa comunic cu ea dar ea si-a inchis tel afand ulterior ca a depus plingere penala pentru santaj dat find faptul ca vroiam sa merg la ea la serv pentru ca era singurul loc unde putem vb cu ea. Adresa din buletin ne fiind adevarata. Ulterior am fost chemat si eu la politie dar rel noastre se calmase. Ea a fost si si-a retras plingerea. La politie am aflat ca ea declarase ca ne cunostem din luna mai nu din martie. Adresa nu este adevarata parinti vanzand casa cu ani in urma ea nu si-a schimbat domiciliu si sta cu chirie cu sotul ei. Nici in ziua de azi nu vrea sa facem analiza in care pot afla si eu despre boala. As mentiona ca este o boala ce se poate lua si la epilat. Ea mergand des la salon la epilat. Cand i-am spus sa nu mai mearga a sarit in sus spunandu-mi ca nu e treaba mea. As vrea sa deschid proces impotriva ei pt daune morale si imbolnavire si sa fac plangere la Politia din Pitesti si al chema si pe sotul ei pentru declaratii daca are la cunostinta despre acesta boala. Ce ma sfatuiti? Va multumesc anticipat pt raspuns De mentinat faptul ca eu am hartiile care fac dovada ca am fost cu ea la medic pt control genicologic dar nu am dovada certa ca are HPV. Doctorul ia dat tratament pt HPV urmand ca dupa 3 luni sa revina la contrlol cu testul HPV ce ea nu vrea sa il faca.
Buna ziua.Ar putea fi incidenta infractiunea prevazuta de art. 309 din Codul penal, contaminarea venerica.Daca prietena dvs. a cunoscut faptul ca este bolnava si nu v-a instiintat, se presupune intentia acesteia.Pe baza actelor medicale pe care le detineti, puteti proba faptul ca ati mers la control impreuna si trebuie sa aveti si martori care sa ateste relatia dvs.
Multumesc mult de raspuns, Intrebarea este daca as putea cere instantei sa faca ea testul sau celor de la politie sa aduca testul? Ea e normal ca nu va recunoaste ca stie de boala dinaitea rel cu mine
Puteti cere multe, inclusiv se poate afla daca stia ca este bolnava dinainte de a va cunoaste, printr-o cerere catre medicul ei de familie, atat in ceea ce o priveste pe prietena dvs. , cat si pe sotul acesteia, fiindca in mod cert este si el contaminat. Important este daca vi se vor aproba aceste cereri, insa, ar fi in interesul aflarii adevarului.Aveti nevoie de un avocat pentru a solicita aceste lucuri si a va indruma .
ContSters47264, utilizator
Din pacate pentru initiatorul subiectului, trebuie clarificat daca, din punct de vedere medical, HPV este o boala venerica.
La putinele mele cunostiinte in domeniu, as zice ca nu (chiar si initiatorul confirma ca "se poate lua si de la epilat"). Pare-mi-se ca, dintr-o suta de tulpini ale virusului, doar 30-40 sunt transmisibile sexual.

Oricat de tragic este subiectul, nu vad o solutie juridica (nici penala, nici civila), din cauza naturii virusului in cauza (nu veti putea dovedi niciodata ca doamana cunostea faptul ca este infectata, si, daca si dvs. aveti aceeasi tulpina de virus, ca l-ati luat de la ea).
Una peste alta ar fi bine sa aflati detalii despre afectiunea doamnei, si daca o aveti si dvs., insa nu vad cum veti putea face asta folosind forta statului. Nu vad alta solutie decat cu acordul doamnei in cauza.

p.s. As cauta insa un medic care sa imi explice mai mult despre acest virus in general, si m-as gandi serios cum sa-mi protejez fiica si alte partenere pe viitor (pornind de la premisa ca sunt infectat cu o tulpina potenital oncogena).
smeagull, utilizator
Nici eu nu am auzit despre acest virus, sigur am sa citesc , din curiozitate, insa ma gandesc ca, fiind un virus care se transmite pe cale sexuala, poate fi incadrat la bolile venerice.Userul spunea ca nu exista tratament definitiv, ca pot aparea efecte secundare, atat la femei cat si la barbati.Eu imi mentin opinia ca userul este inreptatit sa se ceara concursul organelor legii pentru ca persoana in care a avut incredere si care i-a ,,daruit" o boala de care, probabil, nu va mai scapa, sa fie trasa la raspundere si de asemenea sa pretinda despagubiri. In acest scop a fost reglementata infractiunea denumita ,,contaminarea venerica" ...
Sigur ca pana la dovedirea tutror imprejurarilor , elementelor de ordin obiectiv si subiectiv, nu poate fi inlaturata prezumtia de nevinovatie a partenerei userului.Insa, cum el are de crescut un copil, cum poate, intr-o zi isi va reface viata si va dori sa procreeze din nou, aparitia acestei boli ar putea sa-i limiteze desfasurarea unei vieti normale, trebuie sa fie despagubit, iar cei care se preteaza la asa ceva, sa fie trasi la raspundere.