Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... alocatia copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

alocatia copilului

Buna seara.am o intrebare: se mai da alocatia copilului de pana la doi ani? Sora mea a nascut pe data de 14 iulie un baietel iar cand sotul ei a fost sa depuna actele pt alocatie doamnele de la primarie nu au vrut sa il ajute pe motiv ca nu se mai da nici o alocatie noului nascut. Eu cred ca totusi se mai da dar nu au vrut ele din comoditate. din cate stiu eu alocatia e un drept al copilului. as vrea sa stiu si de ce acte este nevoie. Orice raspuns mi-ar fi de ajutor!Va multumesc!
copiii nascuti pana la data de 30 iunie 2010 beneficiaza, pe lanaga alocatia de stat in cuantum lunar de 200 lei-pana la implinirea varstei de 2 ani-si de trusoul nou-nascut si de premiul de nastere.doar copiii nascuti dupa data de 1 iulie nu beneficiaza de aceste doua drepturi.in schimb,alocatia de stat este un drept care se acorda in continuare,iar dosarul trebuie depus la primaria de domiciliu.