Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Parte civila
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Parte civila

Buna ziua!
Sunt citata pentru primul termen de judecata in instanta in calitate de parte civila.
In cazul in care nu ma prezint, ce se intampla?
Trebuie sa prezentati, fiind in interesul dvs. , intrucat trebuie sa va sustineti actiunea civila. Daca va referiti la sanctiuni, nu cred sa aveti probleme.
Constituirea de parte civila se face in faza de cercetare penala si in fata primei instante pana la citirea actului de sesizare.
Astfel, daca procedura la primul termen va fi indeplinita se va da citire actului de sesizare al instantei, se va audia inculpatul apoi partea vatamata-constituita parte civila si apoi se va da cuvantul partilor pentru propunerea de probe.
Cu alte cuvinte sunteti in masura in a pierde posibilitatea de a fi audiata, de arata in fata instantei ca va consituiti parte civila si nu veti putea propune probatorii pentru dovedirea despagubirilor materiale/ morale pe care le solicitati.