avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 812 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... recurs - plangere contraventionala
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

recurs - plangere contraventionala

Judecatoria mi-a respins plangerea impotriva unui proces-verbal de contraventie ca neintemeiata. Acum trebuie sa fac recurs in 15 zile de la comunicare. Unde depun cererea de recurs....banuiesc ca la judecatorie (la instanta care a pronuntat hotararea) urmand ca aceasta sa o trimita la la tribunal sectia contencios administrativ. Va rog sa-mi confirmati . Multumesc
Cel mai recent răspuns: bogdan31 , utilizator 11:52, 3 Septembrie 2010
da, la Judecatorie se depune, adica la instanta a carei hotarare se ataca...si se ocupa ei de trimiterea la Tribunal...
normal ar fi ca la primul termen sa ramana in pronuntare, daca te prezinti in instanta...sfatul meu este sa te duci la Tribunal, sa-ti sustii recursul..daca te prezinti, iti inmaneaza apararea lor (care nu va fi diferita de cea depusa la judecatorie, pe fond)..ceri cateva minute sa te uit pe ea si dupa, iti sustii recursul, adica ce ai scris tu in motivele de recurs...bafta...ne tii la curent cu ce se intampla, daca castigi in recurs...!
in 15-30 zile de la data depunerii recursului la judecatorie, ptr a fi trimis la Tribunal, se stabileste termenul ptr recurs...vei primi acasa citatie cu termenul de la tribunal...poti verifica termenul si pe portalul just.ro...bagi numarul de dosar, la tribunal, si poti afla mai devreme termenul...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recurs taxa auto the_power_25xxxx the_power_25xxxx Am avut proces in data de 22 februarie 2012 , am citit raspunsul pe net si anume dispune inmatricularea fara taxa auto.Cu recurs .In cat timp fac ei recurs si ... (vezi toată discuția)
Recurs alinandre alinandre Buna ziua, Va rog sa mi spuneti daca se poate face recurs pt o speta pe contencios administrativ (obligatia de a face),care este termenul si in ce conditii se ... (vezi toată discuția)
Perioada de recurs szebeni arthur szebeni arthur dupa discutiile in fond in cadrul unui proces civil judecatorul a acceptat cererea partii adverse de a da sentinta in 7 zile,unde gasesc eu sentinta ptr a ... (vezi toată discuția)