Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... recurs - plangere contraventionala
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

recurs - plangere contraventionala

Judecatoria mi-a respins plangerea impotriva unui proces-verbal de contraventie ca neintemeiata. Acum trebuie sa fac recurs in 15 zile de la comunicare. Unde depun cererea de recurs....banuiesc ca la judecatorie (la instanta care a pronuntat hotararea) urmand ca aceasta sa o trimita la la tribunal sectia contencios administrativ. Va rog sa-mi confirmati . Multumesc
da, la Judecatorie se depune, adica la instanta a carei hotarare se ataca...si se ocupa ei de trimiterea la Tribunal...
normal ar fi ca la primul termen sa ramana in pronuntare, daca te prezinti in instanta...sfatul meu este sa te duci la Tribunal, sa-ti sustii recursul..daca te prezinti, iti inmaneaza apararea lor (care nu va fi diferita de cea depusa la judecatorie, pe fond)..ceri cateva minute sa te uit pe ea si dupa, iti sustii recursul, adica ce ai scris tu in motivele de recurs...bafta...ne tii la curent cu ce se intampla, daca castigi in recurs...!
in 15-30 zile de la data depunerii recursului la judecatorie, ptr a fi trimis la Tribunal, se stabileste termenul ptr recurs...vei primi acasa citatie cu termenul de la tribunal...poti verifica termenul si pe portalul just.ro...bagi numarul de dosar, la tribunal, si poti afla mai devreme termenul...