Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... protejarea casei (credit ipotecar) inainte de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

protejarea casei (credit ipotecar) inainte de casatorie la un potential divort

necasatorita fiind am contractat un credit ipotecar pe 35 ani.
dupa ce am achitat 3 ani..
trebuie sa ma casatoresc.. si ma gandesc cum sa imi protejez casa astfel luata in caz de divort...

ma gandesc la alternativa: ca dupa casatorie... sa imi plateasca ratele la casa o terta persoana .. un amic.. nici macar ruda
la un potential divort.. ar mai intra casa .. cu ratele platite de amic... ca obiect de impartire la partaj?

daca nu este ok asa... cum as putea legal sa imi protejez casa?

va multumesc anticipat celor ce imi vor raspunde
Casa e bun propriu, intrucat in contractul de vanzare-cumparare figurati doar dvs. Ulterior, dupa casatorie, e bine sa va asigurati ca doar dvs. platiti rata in continuare si nu in parteneriat cu sotul.
Casa este deja protejata prin faptul ca ati achizitionat-o inainte de casatorie.
Si daca sotul ar plati ratele, ar avea, la divort, cel mult un drept de creanta (sa i se retituie ce-a platit).
Cel mai bine va protejati casa ramanand necasatorita. Daca va casatoriti cu gandul la divort atunci nu o faceti.
Partajul in cazul divortului este complicat, solutionandu-se in functie de cererile partilor, contributia partilor la bunurile comune, chiar si ratele pe care le platiti pe timpul casatoriei pot fi considerate ca provenind din banii comuni.
Din punctul meu de vedere casatoria este cu mult mai importanta decat bunurile comune. Mai important este sa aveti o casnicie fericita decat sa aveti garantia unui partaj convenabil in caz de divort.
buna ziua. va multumesc pt raspuns si pt intelegere. vreau doar sa fiu prevazatoare, deoarece am "exemplu" printre prieteni.
cand nu a mai fost relatia buna, el a demonstrat in instanta ca ea avand copil in timpul casatoriei si ulterior 2 ani nu mai putea sa plateasca ratele... drept urmare... s-a hotarat sa se imparta casa....
situatia mea este similara (casa luata de mine si viitoare mamica) ..de asta va intreb ... daca imi plateste o terta persoana... mai poate avea sotul pretentie la casa?
va multumesc inca o data pentru intelegere si pt raspuns
Dubios artificiul cu o terta persoana. Banii tot de la dumneavoastra ii va procura. Dumneavoastra din moment ce ii ve-ti da banii, din ce bani mai traiti?Din ai sotului, fireste. Apar copii ori alte cheltuieli, din ce bani se vor achita? din ai sotului.
Or, la partaj el va putea face dovada faptului ca indirect a participat şi el la plata ratelor.