Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dreptul la avere dupa moartea tatalui
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dreptul la avere dupa moartea tatalui

am si eu o antrebare ,an urma cu jumatate de an tatal meu a decedat el mai avand 3 frati care sant an viata care cu ceva timp an urma au fost de acord sa lase averea (casa si teren) bunicilor, tatalui meu si unchiului ,aceasta antelegere fin una verbala fara acte sau martori,pe parcursul anilor tatal meu a fost cel care a investit si a avut grija de casa unchiul meu ne avand nici un venit
as vrea sa stiu daca eu am vre un drept dupa tatal meu#-o
am uitat sa specific ca e divortat de mama mea de mult timp#-oam uitat sa spun ca acestia nu au facut sucesiune dupa moartea bunicilor
gradu39, utilizator
Aveti drept dupa tatal dvs, pentru ca sutneti mostenitor.
Intelegerea despre care vorbiti fiind una verbala nu are
nici o valoare juridica.
aveti dreptul la cota de mostenire ce revenea tatalui dvs.indicat e sa dezbateti succesiunea.
si acum sa inteleg ca unchii dvs nu mai recunosc aceasta intelegere verbala pe care au avut-o cu tatal dvs...