avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 452 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dreptul la avere dupa moartea tatalui
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dreptul la avere dupa moartea tatalui

am si eu o antrebare ,an urma cu jumatate de an tatal meu a decedat el mai avand 3 frati care sant an viata care cu ceva timp an urma au fost de acord sa lase averea (casa si teren) bunicilor, tatalui meu si unchiului ,aceasta antelegere fin una verbala fara acte sau martori,pe parcursul anilor tatal meu a fost cel care a investit si a avut grija de casa unchiul meu ne avand nici un venit
as vrea sa stiu daca eu am vre un drept dupa tatal meu#-o
am uitat sa specific ca e divortat de mama mea de mult timp#-oam uitat sa spun ca acestia nu au facut sucesiune dupa moartea bunicilor
Ultima modificare: Joi, 2 Septembrie 2010
gradu39, utilizator
Cel mai recent răspuns: ContSters97658 , utilizator 22:05, 2 Septembrie 2010
Aveti drept dupa tatal dvs, pentru ca sutneti mostenitor.
Intelegerea despre care vorbiti fiind una verbala nu are
nici o valoare juridica.
aveti dreptul la cota de mostenire ce revenea tatalui dvs.indicat e sa dezbateti succesiunea.
si acum sa inteleg ca unchii dvs nu mai recunosc aceasta intelegere verbala pe care au avut-o cu tatal dvs...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune si taxa de mostenire diacouroxy diacouroxy am si eu o intrebare tatal meu a decedat in urma cu 11 anii locuinta in care am crescut noi este inca pe numele bunicilor si ei decedati sa zicem ca nu sa ... (vezi toată discuția)
Succesiune-truda de zece ani maria24ioana maria24ioana Am si eu o intebare,daca sunteti ababili sa ma ajutati...este vorba despre 2 succesiuni ,a tatalui meu decedat si a bunicului,decedat si el.Acum zece ani ... (vezi toată discuția)
Singur la motenire din 1996 costel15 costel15 va rog sa mi dati un raspuns unchiul a vandut un teren an 1996 cu titlu de propietate pe numele bunici an 1997 sa declarat singur la mostenire ... (vezi toată discuția)