Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calcul salariu net
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calcul salariu net

Buna seara,

Va rog frumos, imi puteti spune cat ar trebui sa fie salariul meu net daca in cartea de munca am salariul de baza 2400 lei si beneficiez si de spor de noapte de 25%?
In cei 2400 lei, salariu de baza, sunt inclusi deja si cei 25% spor?

Va multumesc!
in cei 2400 nu e inclus sporul de 25%.

salariul net trebuie sa fie 2 104 lei, calculat, daca va intereseaza, astfel:

Brut 2400 + 25% = 3 000

Net 2 104

Contributii salariat

Somaj 0.50 % 15
Sanatate 5.50 % 165

C.A.S. 10.5 % 315
Nr. persoane întretinute 0
Deducere 0
Impozit 16 % 401

Contributii societate

Somaj 0.50 % 15
Sanatate 5.20 % 156
C.A.S. 20.8 % 624

C.C.I. 0.85 % 26
I.T.M. 0.75 % 23
Fd. acc. munca 0.159 % 5
Fd. gar. cr. sal. 0.25 % 8

Total contributii sal. 896
Total contributii soc. 857

Total general cheltuieli salariale 3 857

ContSters123067, utilizator
Raspunsul il gasiti in notele de subsol a anexelor la Legea unica a salarizarii.
De regula in salariul de baza sunt cuprinse sporurile cu caracter permanent.
Astfel, in salariul de baza sunt cuprinse urmatoarele sporuri, functie de sectorul de activitate:
- salariul de merit,
- indemnizația de conducere,
-sporul de confidențialitate,
- sporul de stabilitate,
- sporul de dispozitiv,
- sporul de importanță națională,
- sporul de vechime în muncă.
- salarii mai mari cu 20% pentru importanță națională
- sporul de toxicitate
- sporul de prevenție
- sporul pentru condiții grele
- condiții vătămătoare
sporul de 25%se da numai pentru orele de noapte efectuate
ex 2400:178 0re luna=13,48leiora
presupunem ca are 50 ore noapte intre orele 22-06
50*13,48=674lei*25%=169 lei
total sal brut 2400+169 =2569 lei,apoi se calc contrib
dar pot fi si toate 178 ore ale lunii, "de noapte", nu?:)
@Costinel

Cred ca intrebarea era:
In cei 2400 lei, salariu de baza, sunt inclusi deja si cei 25% spor?

Eu nu am gasit raspunsul la intrebare. Am punctat din ceea ce stiam eu despre sporurile care sunt incluse in salariul de baza si am lasat deschisa lista, fiind un subiect care ma intereseaza si pe mine.
Consider ca raspunsurile dvs. sunt :offtopic:
Darie Tudor, utilizator