avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 896 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale oug 119/2007 sau og 5/2001
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

oug 119/2007 sau og 5/2001

ce se va aplica ??? caci oug 119 nu abroga pe 5/2001, deci merg in paralel??
astept pareri care este mai avantajoasa??? adica recuperare rapida si sigura.....:)
Cel mai recent răspuns: ContSters14976 , utilizator 16:10, 11 Mai 2008
pana la urma, se accepta procedura reglementata de OUG 119 din 2007 si in cazul in care desi nu exista contract in forma scrisa creantele sunt certe, lichide si exigibile? Facturi semnate, multe platite...la un moment dat nu plateste doua facturi, plateste ulterior altele...biletele la ordin se intorc cu lipsa disponibil...Se poate merge pe OUG119?
ba baieti (si fete) eu nu inteleg de unde deriva atata incompetenta ? vad pe unii ca isi dau cu parerea intr-o absoluta fantezie, neavand habar cu ce se mananca subiectul in discutie.
fiti ma atenti aici: OUG 119/2007, OUG nr. 5/2001 si -ca n-ati observat- art .720 ind 1 si urm din C.pr.civ. se prezinta ca fiind 3 proceduri facultative pentru creditorul unei creante comerciale !!! prima, consecinta a transpunerii Directivei nr. 2000/35/ CE+PE, este o procedura speciala, accelerata de recuperare a unor astfel de creante la care creditorul are interes sa recurga in primul rand. daca pierde in urma unei astfel de proceduri, va trece la -desigur- cea prevazuta de OUG nr. 5/2001, si daca nici asa nu reuseste va trece la cea prevazuta de dreptul comun (din Codul de procedura civila).
Evident, ca astfel de reglementari paralele nu sunt indicate -insa potrivit reglementarilor legale, situatia se prezinta asa cum v-am precizat mai sus-, motiv pt care s-ar dorii unificarea acestor dispozitii intr-una singura sau mai bine in actul normativ de drept comun: viitorul cod de procedura civila, actualmente aflat in dicutie publica, care, personal, ma indoiesc ca se va adopta in curand!

Vasile Coman, student, Drept, UBB Cluj-Napoca, an. III.

O zi buna!
amok a scris:

quote:<


Adica in opinia unora, eu, daca am numai facturi insusite la plata si nu am "contract" (asa cum il intelegeti multi) nu pot sa-mi intemeiez o actiune in instanta in baza OUG 119?

DA, bineinteles, factura este un document din care rezulta si acordul de vointa si creanta certa si exigibila.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Og 119 fulgusor fulgusor Am castigat pe OG 5/2001 doar datoria principala nu si penalitatile. As putea sa incerc pe OG 119 sa le recuperez? (vezi toată discuția)
Og 5/2001 versus oug 119/2007 Emil Lasconi Emil Lasconi Fratilor va rog sa ma ajutati. Am avut o somatie de plata respinsa de judecatorie( inca nu stiu motivele ca nu este motivata ) insa pot sa va spun ca am ... (vezi toată discuția)
Og 5/2001 pers fizica Flavius1984 Flavius1984 Intre un creditor persoana juridica si debitor persoana fizica, in cazul unei actiuni in instanta se merge pe og 5/2001 ( avand in vedere ca debitorul este ... (vezi toată discuția)