Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Contestatie impotriva unui raport de expertiza in ...
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Contestatie impotriva unui raport de expertiza in constructii

Instanta a dispus o expertiza la un apartament, de la ultimul etaj si terasa.
Continutul expertizei executata de Expertul nominalizat de instanta nu concorda cu realitatea de pe teren. Asociatia doreste sa faca contestatie si sa prezinte lucrurile
cum sunt pe teren.
Dorim un model de contestatie si cand se face..
Multumesc
Cere-ti o contraexpertiza instantei ...
dny Daniel a scris:

Cere-ti o contraexpertiza instantei ...

Am sa il contrazic pe distinsul dn.avocat,nu numai in privinta gramaticii limbii romane.
In prima faza aveti posibilitatea sa formulati obiectiuni la raportul de expertiza,urmand ca expertul desemnat sa raspunda in scris la acestea.
Daca nici raspunsul la obiectiuni nu este de natura de a satisface pretentiile asociatiei,aveti posibilitatea sa solicitati efectuarea unei noi expertize de catre trei experti,la care in aceleasi conditii ,aveti posibilitatea sa formulati obiectiuni
Recomandabil ar fi ,in masura posibilitatilor financiare, ca asociatia sa apeleze la serviciile unui expert-parte care sa o ajute la formularea obiectiunilor si care are dreptul sa formuleze coraport de expertiza in care sa sustina din punct de vedere tehnic apararile asociatiei