Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... sapte luni fara CIM ; doua luni neachitate plus ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

sapte luni fara CIM ; doua luni neachitate plus concediu ,e de parchet ?

Mi-a spus "vin-o , am nevoie de tine ,astia-s banii !"(patronul)
Mi-am dat demisia de unde lucram (preaviz-normal) si am venit aici.De munca era,la inceput vreo doua luni ,banii la timp ,pe urma cu taraita....
Sapte luni mi-a spus , ca ITM nu vizeaza CIM ,ca sant probleme cu Cartea de munca.
Vazand ca insist , a facut CIM ,cu un salariu un sfert si dupa o luna mi-a dat preaviz.
Mai are sa-mi dea banii pe doua luni si pe concediu...Nu vroia sa-mi dea adeverinta cu viza ITM , m-am dus eu la inspector si am luat-o , iar din Anexa 14 , reiese , ca nici macar pe alea doua luni nu a platit taxele . Toti angajatii , cati sant ,au salarii fictive...
Intrebarea este , considerand-o inselaciune , pot sa ma adresez Parchetului?
Nu sunt indeplinite elementele constitutive ale infractiunii de inselaciune; de ce nu ati promovat o actiune in instanta, la tribunal- litigiu de munca, ptr. a obliga angajatorul la incheierea unui contract de munca pe intreaga perioada lucrata si ptr. a va achita taxele si contributiile integral ?
avocat Cristina Popescu