Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... bani mei
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

bani mei

ce trebuie facut sa pot recupera bani , nu multi dar sant ai mei
firma ma amana tot mereu plus ca nu e inregila cu actele nu am semnat niciodata un fluturas ,am cerut sa ma dea in preaviz ,ptr ca iei vroiau sa semnez demisia ,dar nu merge asa le-am zis si am completat o cerere de dat in preaviz de 15 zile am facut bine ,nu ,, dar bani nui vad deloc ce pot sa fac
Este foarte bine ca nu ati semnta o demisie (care n va da dreptul nici la somaj), iar banii ce vi se cuvin ca salariu (banuiesc), ii puteti recupera in ultima instanta, chiar in...instanta:D. Faceti mai intai o cerere scrisa catre conducerea firmei, apoi o plangere la ITM, patsrati toate dovezile trimiterilor si toate raspunsurile primite si apoi, utilizindu-le ca probe, actionati firma in instanta, cerind dobanzi, despagubiri si plata cheltuielilor de judecata.
Cam acestia sunt, in mare, pasii.
Consultati un avocat specializat din localitatea dvs.
Succes!
Nu inteleg pe ce articol din Codul Muncii ati intemeiat "cererea de dat in preaviz". Presupun ca este cazul de demisie (art. 79), avand in vedere ca ati trecut termenul de preaviz de 15 zile (neaparat calendaristice). In cazul in care angajatorul nu indeplineste obligatia pe care o are fata de dumneavoastra de a va remunera pentru intreaga perioada lucrata, aveti dreptul sa depuneti o plangere pe raza tribunalului de domiciliu. Nu veti fi nevoit sa platiti taxe.