Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna numai dupa 6 luni lucrate??
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna numai dupa 6 luni lucrate??

Buna ziua, as vrea sa ma lamuresc si eu in legatura cu problema mea...
Lucrez la o firma din februarie 2011 si acum (iunie) mi-am dat demisia conform art 79 legea 53/2003. Trebuie sa stau 15 zile in preaviz dar as vrea sa stiu daca se poate sa-mi iau si zilele de concediu in aceste 15 zile si daca e adevarat ca 1 luna inseamna 1,75 zile de concediu.
Va multumesc!
De obicei cand urmeaza sa se faca lichidarea si mai sunt zile de concediu de odihna neluate, se dau doar banii pentru acele zile.
Poti sa-ti iei concediu dar cu cate zile de concediu iti iei cu atat se prelungeste preavizul, in concluzie ai 15 zile preaviz, ai intrat in preaviz ai facut 5 zile, iti iei CO 5 zile cand te intorci din CO mai ai de efectuat 10 zile preaviz.