Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general declaratii OUG 58/2010
Discuție deschisă în Contabilitate în general

declaratii OUG 58/2010

Buna ziua, Sunt salariat (bugetar) si administratorul unei Intreprinderi individuale. II-ul are un angajat caruia ii platesc toate contributiile lunare, la CAS, la Somaj si Casa de Pensii etc. Eu deja platesc la Casa de Asigurari, trimestrial, in functie de venitul estimat , contributia respectiva. Sunt inregistrata si la Somaj si la Casa de Pensii, unde depun lunar declaratiile pentru angajat.
Doresc sa stiu daca mai este nevoie sa depun alte declaratii la Somaj si Casa de Pensii pentru profitul obtinut - nefiind un profit fix - conform OUG 58/2010?
Astept un raspuns. Multumesc frumos
dvs. ca intreprindere individuala nu obtineti profit, ci un venit net.
in conditiile noilor prevederi legale ale OUG nr. 58/2010, chiar daca sunteti salariata unei institutii publice, aveti obligatia sa achitati, pe langa contributia la sanatate si contributia de asigurari sociale 10,5% (pensie) si somaj 0,5% din venitul net, lunar.

nu are nici o legatura depunerea declaratiilor pentru angajatul dvs. cu depunerea declaratiilor pentru dvs., in calitate de asigurata si titulara a I.I.
multumesc.