Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit contributii intreprindere individuala
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

contributii intreprindere individuala

Buna ziua,
Detin o intreprindere individuala, dar sunt angajata in alta parte cu carte de munca.
As dori sa stiu ce contributii trebuie sa platesc si % din venit este fiecare contributie. Mentionez ca nu am nici un angajat.

In contextul in care , titularul unei intreprinderi individuale (II) este si angajat ”cu carte de munca in alta parte”, pentru veniturile obtinute din activitatea II-lui acesta datoreaza:

- Obligatoriu: fondul de sanatate 5,5% la venitul net determinat din contabilitatea in partida simpla sau conform normei de venit (depinde de tipul de impozitare al II) (art.257, Legea 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii);

NOTA:
- in perioada 01 iulie 2010 - 10 sep 2010 conform OUG 58/2010 titularul unei intreprinderi individuale a mai datorat:
xxx - contributia individuala pentru pensii 10,5%;
xxx - contributia individuala pentru somaj 0,5%,
chiar si in situatia in care era salariat.
Incepand cu 10 sep 2010 OUG 82/2010 a modificat OUG 58/2010 si intreprinderile individuale au fost excluse de la plata contributiilor sociale individuale.
Va salut cu respect.Sa inteleg din raspunsul Dumneavoastra anterior ca o Intreprindere Individuala infiintata pe 17.SEPT.2010 nu se mai supune platii contributiilor sociale individuale daca nu are nici un angajat?Ma puteti lamuri va rog....in afara de impozitul trimestrial pe venit nu mai trebuie platit somaj,sanatate si pensii?