Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... centura de siguranta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

centura de siguranta

purtarea centurii de siguranta de catre un sofer de maxi-taxi, care face transport public de persoane este obligatorie???? am luat 2 amenziX-(mi se explica ca legea e interpretabila#-o
Contestati amenzile primite la instanta de judecata, in termen de 15 zile de la comunicarea procesului verbal.
Aveti sanse mari de reusita....
si de ce ar fi interpretabila doar in sensul de a va sanctiona contraventional si nu invers?
Instante de judecata va aplica in acest caz principiul "in dubio pro reo"....deci contestati procesul verbal.
Art. 97.din Regulamentul de aplicare a Codului rutier prevede:
(4) Se exceptează de la obligaţia de a purta centura de siguranţă:
a) conducătorii de autoturisme pe timpul executării manevrei de mers înapoi sau care staţionează;
b) femeile în stare vizibilă de graviditate;
c) conducătorii de autoturisme care execută servicii de transport public de persoane, în regim de taxi, când transportă pasageri;
d) persoanele care au certificat medical în care să fie menţionată afecţiunea care contraindică purtarea centurii de siguranţă;
e) instructorii auto, pe timpul pregătirii practice a persoanelor care învaţă să conducă un autovehicul pe drumurile publice sau examinatorul din cadrul autorităţii competente în timpul desfăşurării probelor practice ale examenului pentru obţinerea permisului de conducere.
Ioan Ciobanu, Expert judiciar