Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... RASPUNDEREA MAGISTRATILOR...PERSONAL,IN CAZUL ...
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

RASPUNDEREA MAGISTRATILOR...PERSONAL,IN CAZUL CONDAMNARII ROMANIEI DE CEDO...

Cred ca ar fi util sa deschidem un topic,cu privire la raspunderea magistratilor,in cazul condamnarii Romaniei la CEDO. Astfel,parerea mea,ar trebui ca judecatorii implicati in cauza ce face obiectul unei condamnari la CEDO,sa plateasca din banii proprii despagubirile impuse de CEDO Statului Roman.
De ce sa suporte cetateanul de rand,plata unor incompetente ale unor magistrati ?
Daca un strungar,angajat pe baza unei calificari,strica o piesa,i se imputa valoarea acelei piese (materie prima,curent,timp,etc.). Asta,datorita faptului ca,fiind calificat,trebuia sa fie atent si sa nu strice piesa.
Eu,vad acelasi lucru si in cazul magistratilor: Daca sunt calificati si sunt angajati in baza unei calificari,nu trebuie sa faca greseli care sa conduca ulterior la afectarea altor oameni. Ori,in cazul acestora,nu se aplica o astfel de logica. Ei pot gresi oricat (cu/fara voie),iar Statul Roman plateste...din bani publici,deci din banii contribuabililor. Cu toate acestea,salariile magistratilor sunt imense,fata de o pensie a unui om ce a lucrat 40 de ani la construirea Romaniei.
As dori si alte pareri in aceasta speta.
As dori sa aflu ce legi sunt aplicabile acestor magistrati ce gresesc,iar in urma greselilor lor,platim noi,toti, legi in baza carora sa fie trasi la raspundere cumva,sa fie exclusi din magistratura,etc.
Poate cineva sa spuna concret astfel de amanunte ? Sau ne facem dusmani pe acesti magistrati daca vorbim ??? Or fi si influenti,daca isi permit astfel de greseli impardonabile... Oare ? Cine ii tolereaza ? Ca,daca un om de rand are o datorie catre Stat,vine ANAF-ul peste el...si ii poate scoate casa la licitatie,pentru acea datorie...
Astept ceva raspunsuri,poate si din partea unor reprezentanti ai Statului...?
gigelas, utilizator
pana cum, si-au permis sa dea hotarari "in dorul lelii" pt ca stiu ca nu patesc nimic.
pdap, mai e o problema: cine spune ca hotararile cedo sunt cele corecte?! daca cumva hotararea interna e corecta si cea data de cedo e gresita ??!! ...
[ link extern ] /

Pentru condamnari la CEDO (OG nr. 94/1999, art. 507 C.pr.pen.)
In situatia in care statul roman a fost condamnat de catre o instanta internationala, actiunea in regres impotriva aceluia care, cu rea-credinta sau din grava neglijenta, a provocat situatia generatoare de daune, este obligatorie. Asadar Ministerul Finantelor trebuie sa deschida un proces. In acel proces, din actiunea in regres, trebuie demonstrata reaua credinta si grava neglijenta.

Ramane nelamurit cine sau cum se stabileste aceasta. Juristii de la Finante fiind destul de timizi, pana acum au cerut CSM sa verifice aceasta, si li s-a dat cu flit, raspunzandu-li-se ca raspunderea patrimoniala a magistratilor vine in contradictie cu independenta justitiei. La ultima sedinta, CSM a venit cu o idee si mai hazlie: cica MEF sa faca plangere la Parchet.

Pentru cei care se trezesc vorbind cum ca in alte tari nu exista raspunderea materiala a magistratului, ii invit mai intai sa studieze, apoi sa vorbeasca. Drept pentru care, indic studii facute de MEDEL sau chiar un studiu comparativ facut de CSM nostru (p.26).
luckystar a scris:

pana cum, si-au permis sa dea hotarari "in dorul lelii" pt ca stiu ca nu patesc nimic.
pdap, mai e o problema: cine spune ca hotararile cedo sunt cele corecte?! daca cumva hotararea interna e corecta si cea data de cedo e gresita ??!! ...

Va rog sa-mi mentionati si mie o singura hotarare CEDO pe care o considerati gresita. Bineinteles,motivata in fapt si in drept.
Cate hotarari CEDO am studiat pana in prezent,prin trimiterile din cuprins la legislatia interna incalcata,nu am gasit niciuna care sa fie gresita. Poate cunoasteti dvs. mai detaliat,vreo hotarare CEDO care pare gresita.
Hotarari interne,mai mult decat gresite,sunt mii la nivel de tara,daca nu mai mult...
Multumesc.
gigelas, utilizator
luckystar a scris:

... mai e o problema: cine spune ca hotararile cedo sunt cele corecte?! daca cumva hotararea interna e corecta si cea data de cedo e gresita ??!! ...

=D>
Ei, daca papa nu mai este considerat infailibil cineva trebuie sa fie, nu-i asa? :hm:
In alta ordine de idei rapunderea magistratului pentru "malpraxis" este o chestiune dificila fie si numai pentru ca raportarea la practica judiciara obisnuita poate sa fie o capcana deoarece nu cred ca-si doreste nimeni judecatori care sa faca doar copy-paste din hotarari mai vechi si nici judecatori care sa evite sa dea o hotarare bine motivata doar pentru ca solutia este inovatoare.
Judecatorul are unele obligatii pentru atingerea unui rezultat clar definit: sa dea o hotarare, sa respecte unele termene prevazute de lege, sa dispuna citarea, sa dispuna comunicarea actelor de procedura, etc. Pe de alta parte, unele obligatii ale judecatorului sunt, in mod evident, obligatii de diligenta, respectiv obligatii privind depunerea unei staruinte, seriozitati si al unui efort intelectual pe care orice magistrat rezonabil pregatit o depune in mod obisnuit intr-o astfel de cauza.
Nerespectarea uneia din obligatiile din prima categorie daca este nejustificata si nu este rezultatul unui fapt ori a unei imprejurari exoneratoare de raspundere ar trebui sa angajeze raspunderea disciplinara si de asemenea, in temeiul regulei din art. 998-999 Cod civ., ar trebui sa atraga si raspunderea civila fara nici un fel de condamnare la CEDO.
Privitor la nerespectarea obligatiilor din a doua categorie cred ca singura situatie in care se poate angaja raspunderea magistratului este atunci cand exista o abatere suficient de mare si nejustificata de la practica obisnuita in materie.
u.b.i.k. a scris:

luckystar a scris:

... mai e o problema: cine spune ca hotararile cedo sunt cele corecte?! daca cumva hotararea interna e corecta si cea data de cedo e gresita ??!! ...

=D>
Ei, daca papa nu mai este considerat infailibil cineva trebuie sa fie, nu-i asa? :hm:
In alta ordine de idei rapunderea magistratului pentru "malpraxis" este o chestiune dificila fie si numai pentru ca raportarea la practica judiciara obisnuita poate sa fie o capcana deoarece nu cred ca-si doreste nimeni judecatori care sa faca doar copy-paste din hotarari mai vechi si nici judecatori care sa evite sa dea o hotarare bine motivata doar pentru ca solutia este inovatoare.
Judecatorul are unele obligatii pentru atingerea unui rezultat clar definit: sa dea o hotarare, sa respecte unele termene prevazute de lege, sa dispuna citarea, sa dispuna comunicarea actelor de procedura, etc. Pe de alta parte, unele obligatii ale judecatorului sunt, in mod evident, obligatii de diligenta, respectiv obligatii privind depunerea unei staruinte, seriozitati si al unui efort intelectual pe care orice magistrat rezonabil pregatit o depune in mod obisnuit intr-o astfel de cauza.
Nerespectarea uneia din obligatiile din prima categorie daca este nejustificata si nu este rezultatul unui fapt ori a unei imprejurari exoneratoare de raspundere ar trebui sa angajeze raspunderea disciplinara si de asemenea, in temeiul regulei din art. 998-999 Cod civ., ar trebui sa atraga si raspunderea civila fara nici un fel de condamnare la CEDO.
Privitor la nerespectarea obligatiilor din a doua categorie cred ca singura situatie in care se poate angaja raspunderea magistratului este atunci cand exista o abatere suficient de mare si nejustificata de la practica obisnuita in materie.

Abaterile magistratilor,sunt tolerate si musamalizate de CSM - in baza art.30 din L.317 / 2004. deci....