Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Alocatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Alocatie crestere copil

detin un srl acum sotia mea a ramas insarcinata POT SA IAU ALOCATIE DE CRESTEREA COPILULUI TIMP DE 2 ANI
.SPECIFIC CA EU LUCREZ LA O SCOALA CA MUNCITOR INTRETINERE si mai fac cite o asigurare lucrez la scoala de 8 ani
deci pot sa iau alocatie ?doresc ori ce informatie si va multumesc
Puteti, dar va trebui sa suspendati activitatea societatii sau sa gasiti o alta modalitate de a nu figura ca desfasurand activitate.
1. Dvs. va referiti la indemnizatia pentru CCC pana la 2 ani.
2. O puteti lua (din prima zi de nastere a copilului) daca aveti, in cele 12luni premergatoare nasterii copilului, venituri profesionale impozabile.
3. In momentul in care intrati in CCC trebuie sa supendati orice activitate care va aduce venit profesional (SRL, asigurari etc.).
4. Daca vreti sa va documentati mai bine cititi OUG 148/2005 si Normele de aplicare ale sale.