avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1689 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Alocatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Alocatie crestere copil

detin un srl acum sotia mea a ramas insarcinata POT SA IAU ALOCATIE DE CRESTEREA COPILULUI TIMP DE 2 ANI
.SPECIFIC CA EU LUCREZ LA O SCOALA CA MUNCITOR INTRETINERE si mai fac cite o asigurare lucrez la scoala de 8 ani
deci pot sa iau alocatie ?doresc ori ce informatie si va multumesc
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 11:42, 6 Septembrie 2010
Puteti, dar va trebui sa suspendati activitatea societatii sau sa gasiti o alta modalitate de a nu figura ca desfasurand activitate.
1. Dvs. va referiti la indemnizatia pentru CCC pana la 2 ani.
2. O puteti lua (din prima zi de nastere a copilului) daca aveti, in cele 12luni premergatoare nasterii copilului, venituri profesionale impozabile.
3. In momentul in care intrati in CCC trebuie sa supendati orice activitate care va aduce venit profesional (SRL, asigurari etc.).
4. Daca vreti sa va documentati mai bine cititi OUG 148/2005 si Normele de aplicare ale sale.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu fara plata, indemnizatie crestere copil lauraadel87 lauraadel87 Buna seara! Lucrez din 15 martie 2013,cu 2 ore (225lei) , insa in luniile august, decembrie 2013 si ianuarie 2014 am fost in concediu fara plata.In cazul in ... (vezi toată discuția)
Pot beneficia de indemnizatie pentru ccc daca iau somaj? diana camelia diana camelia Buna ziua,sunt o viitoare mamica insarcinata in 7 luni si urmeaza sa nasc pe 20 ianuarie.Tin sa precizez ca nu am mai lucrat pana acum si beneficiez de somaj ... (vezi toată discuția)
Intreruperea contributiei inseamna pierderea drepturilor? tudorache-a tudorache-a Buna ziua, Am o nelamurire... incepand din ianuarie anul curent contractul meu de munca a expirat (era de 2 ore pe zi ca inginer). Acum vreau sa ma angajez ... (vezi toată discuția)