Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... intreruperea contributiei inseamna pierderea ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

intreruperea contributiei inseamna pierderea drepturilor?

Buna ziua,
Am o nelamurire... incepand din ianuarie anul curent contractul meu de munca a expirat (era de 2 ore pe zi ca inginer). Acum vreau sa ma angajez din nou, doar ca sunt insarcinata in prima luna. E posibil sa platesc contributiile la stat pentru lunile in care nu am fost angajata, ca sa pot beneficia de indemnizatia pentru cresterea copilului, sau din cauza acestei intreruperi de plata pierd dreptul acesta? #-o
Mi se pare absurd ca un parinte sa piarda dreptul la indemnizatie, doar pentru intreruperea cotizatiilor pentru cateva luni, sau de ce nu mi se da sansa ca eu sa platesc ceea ce lipseste, din moment ce acum o sa muncesc din nou...deci o sa platec toate cotizatiile de acum inainte.
Multumesc anticipat.
Nu veti pierde dreptul la indemnizatie pentru acea intrerupere
1. Acordarea indemnizatiei pentru CCC pana la 2 ani nu este conditionata de plata contributiilor legale la fondurile speciale (pensie, sanatate, somaj) ci numai de obtinerea de venituri profesionale supuse impozitarii, in cele 12luni premergatoare nasterii.
2. Cititi OUG 148/2005, actualizata.
Multumesc!
O zi buna!