Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie pentru CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie pentru CCC

Buna ziua,
Am si eu o intrebare:Primesc indemnizatie de crestere copil daca am fost in somaj si m-am angajata insarcinata?Precizez ca am stat in somaj 6 luni iar pana voi naste voi avea inregistrat in cartea de munca inca 8 luni cotizate la stat(nu am intrerupere pe cartea de munca intre somaj si actualul loc de munca)
somajul este considerat stagiu de cotizare,asadar daca 12 luni anterior nasterii copilului aveti stagiu de cotizare, veti beneficia de indemnizatie pt. cresterea copilului.
1. Indemnizatia de somaj nu este conditionata de plata contributiilor si impozitelor la fonduri si la stat ci numai de obtinerea de venituri si de perioade asimilate in cele 12 luni premergatoare nasterii.
2. Perioada cat ati fost in somaj indemnizat este perioada asimilata si se ia in calculul pentru acordarea i9ndemnizatiei pentru CCC pana la 2 ani.